Springsteen hovorí: "V Bielom dome mali saxofonistu, teraz potrebujeme gitaristu." FOTO - REURTERS
u. Preto sú tu."
O zlých časoch potom hovoria aj ďalší. Táto veta sa opakuje počas celej akcie, spomína ich herečka a speváčka Bete Midler, viacerí miestni politici aj John Kerry.
Posledný víkend pred voľbami sa ukázali na Floride obaja kandidáti. Najskôr prišiel do Miami demokrat John Kerry. V amfiteátri v centre mesta nadchol niekoľko tisíc ľudí. Najsilnejší však nebol on: najväčšie emócie vyvolal Bruce Springsteen a Bush, ktorého by všetci prítomní najradšej videli v pekle.
Bush prišiel do Miami v nedeľu. Na rozdiel od Kerryho nešiel do stredu mesta, ale do luxusnej štvrte Coconut Grove. Nemal so sebou žiadnu hviezdu: všetko sa točilo okolo neho.
Pre Busha sa v Miami deň len začínal, bolo to jeho prvé stretnutie hneď po návšteve kostola. Kerry v Miami končil: bol to klasický veľký večerný míting, s hudbou, predrečníkmi a polhodinovým príhovorom.
Na ceste
Bushova aj Kerryho kampaň sa v mnohom podobajú. Obaja križujú desať štátov, kde ešte stále nie je jasné, kto z nich získa viac voličov. Obaja denne vystúpia najmenej na troch mítingoch. Nie vždy to musí byť v jednom štáte. Cez víkend obaja zvládli tri mítingy v troch rôznych štátoch na úplne opačných koncoch Ameriky. Včera mal Bush naplánovaných dokonca šesť štátov. Jeden deň kampane stojí každého údajne až deväť miliónov dolárov.
Rovnaké je tiež publikum. Chodia výhradne presvedčení voliči. Nepotrebujú stretnutie s kandidátom, aby sa rozhodli, chcú ho len vidieť. Taká je aj atmosféra: Kerryho dav kričal najčastejšie - Už stačilo Busha. Prezidentov: Ďalšie štyri roky.
Rozdiel badať v zložení: u Kerryho prevažujú ženy, u Busha celé rodiny. V Miami tvorili jasnú väčšinu hispánci, najmä Kubánci. A to v prípade oboch kandidátov.
Cestujúci novinári
Spoločná je aj nálada cestujúcich novinárov. S Kerrym aj Bushom cestujú už niekoľko týždňov. Majú toho plné zuby. "Skúste sa usmiať. Už iba 4 dni," hovorí dobrovoľník Toby v žltom tričku a s digitálnym fotoaparátom v ruke. Toby púšťa novinárov do vyhradeného sektora. Reakcia? Ani náznak úsmevu. Nik sa už ani nesnaží.
Cestujúci novinári vedia presne, čo ich čaká. Najväčšie vzrušenie pred začiatkom mítingu vyvolal pelikán, ktorý vyletel spoza pódia. Musia však dávať pozor. Každý deň sa môže objaviť niečo nové. Stačí jediná veta. Môže to byť dlhoočakávaný posledný útok.
"Dnes to bude asi len polhodinový príhovor a dve pesničky," hovoria lokálnym a zahraničným novinárom, pre ktorých je to prvý míting. Scenár týchto akcií je rovnaký: najskôr vpustia dnu nadšený dav. Miestni aktivisti starostlivo vyberú ľudí, ktorí si zaslúžia sedieť priamo na pódiu. Je to za odmenu, ale prihliada sa na to, aby boli zastúpené všetky komunity. Potom vystúpi niekoľko miestnych politikov, kandidát na starostu, celebrita a potom John Kerry. Posledné vystúpenia majú ešte jednu hviezdu pred ním: Brucea Springsteena. "Závidím ti, že si dnes tam dolu," hovorí večer predtým v priamom prenose moderátorka CNN v štúdiu v Atlante kolegyni, ktorá cestuje s Kerrym. "Vidieť bossa musí byť fantastické."
Boss
Springsteen je pre Ameriku odjakživa boss. A je ním aj na Kerryho pódiu. Spieva dve piesne a potom prehovorí: "Americká vláda sa príliš vzdialila od základných hodnôt, ako je sociálna spravodlivosť, nakŕmiť chudobných, dať im prácu, zodpovedná zahraničná politika, ľudské práva. Verím, že senátor Kerry spĺňa tieto ideály. Voľte zmenu, aby bol svet lepším miestom pre naše deti."
A potom pridáva posledný argument. "Už sme v Bielom dome mali saxofonistu, teraz potrebujeme gitaristu."
Vzápätí prichádza John Kerry. Na rozdiel od Busha sa nepýta, či si môže dať dole sako, ale hneď ho odloží a vyhŕňa si rukávy. "Keď sa Bush dopočul, že na pódiu budem s bossom, myslel si, že príde viceprezident Dick Cheney," žartuje Kerry a ďakuje Springsteenovi. Počas večera ho spomenie niekoľkokrát. Dokonca aj vtedy, keď hovorí o svojom programe.
Nadšeným ľuďom sľubuje takmer všetko: zlepšenie v Iraku, návrat spolupráce so zahraničím, viac pracovných miest, lepší život, dokonca aj liek na Parkinsonovu chorobu či rakovinu. "Pomoc je na ceste," kričí Kerry. Je to tretí míting za posledných desať hodín a občas mu preskakuje hlas. Snaží sa pôsobiť ľudovo, ale Springsteen hovoril o sociálnej spravodlivosti presvedčivejšie - aj keď aj on je milionár a o živote bežných Američanov iba spieva.
Ľudia sú nadšení a zdá sa, že o výhre na Floride nemôže byť pochýb. Miami vyzerá, akoby patrilo Kerrymu. Rovnako to vyzerá o dva dni neskôr na stretnutí s Bushom. Opakuje sa aj záver mítingu. Hneď na prvej križovatke sa končí jednofarebný, ideálny svet, v ktorom je jasný víťaz. Oproti sebe stoja voliči Kerryho a Busha. Trúbia, prekrikujú sa a mávajú plagátmi.
Autor: Miami