LAGOS - Odborový zväz v Nigérii sa rozhodol na 16. novembra vyhlásiť generálny štrajk proti rastu cien pohonných hmôt. Nigéria je dôležitým členom ropného kartelu OPEC a siedmym najväčším vývozcom ropy na svete. Plánovaný štrajk bude namierený aj proti vývozu ropy.
Odborový zväz Nigérijský kongres práce (NLC) oznámil, že počíta s celou vlnou štrajkov. Ďalší štrajk sa mal pôvodne konať už v budúcich dňoch, no predák NLC Adams Ashiomhole ho o dva týždne odložil, aby sa vyhol moslimskému pôstnemu mesiacu ramadán, informovala agentúra AP.
Zväz NLC zároveň vyhlásil, že považuje nádnárodný ropný koncern Royal Dutch/Shell, ktorý v krajine zabezpečuje väčšinu ťažby za "nepriateľa ľudí Nigérie". Shell sa podľa nich snaží plánované protesty súdne zablokovať. Odborári neinformovali, ako chcú koncern trestať. Ani jeho hovorca sa k veci zatiaľ nevyjadril.
"Na obranu moslimov, našich pešiakov, sme štrajk odložili na 16. novembra. Vzhľadom na rozhorčenie a utrpenie všetkých Nigérijčanov štrajk nie je časovo obmedzený," povedal Ashiomhole novinárom.
Odbory usporiadali štvordňový výstražný štrajk už v polovici októbra, aby prinútili vládu zrušiť 23-percentné zvýšenie cien pohonných hmôt na čerpacích staniciach. No vláda oznámila, že môže ponúknuť len výhodnejšie úvery firmám, ktoré zabezpečujú verejnú dopravu.
"Minule sme sa na vývoz ropy nezamerali, pretože sme si mysleli, že vláda nás bude počúvať. Dnes nemáme inú možnosť, ako sa zamerať na vývoz ropy," povedal šéf odborového zväzu vedúcich pracovníkov v ropnom sektore Brown Ogbeifun.
Odboroví predáci otvorene nepovedali, či vezmú Shell útokom. V Nigérii protesty končia násilnými akciami veľmi často. Výnimkou nie sú ani smrteľné zranenia. Za posledný rok sú časté aj únosy a sabotáže na zariadeniach na spracovanie ropy.
Civilní obyvatelia, prípadne zástupcovia pracujúcich, si nárokujú podiel na príjmoch krajiny z predaja ropy. Vládu obviňujú, že si necháva veľkú časť peňazí pre seba, zatiaľ čo krajina sa topí v biede. Často sa na uliciach objavujú gangy, ktoré sa zameriavajú na západné firmy i na občanov. Tých potom unášajú a žiadajú za nich výkupné.
Vlani v marci si boje medzi znepriatelenými etnickými milíciami blízko mesta Warri vyžiadali zásah vládnych vojenských jednotiek. Zatvorili sa niektoré pracoviská na spracovanie ropy a krajina prestala produkovať až 40 percent bežného objemu. Časť je zatvorená dodnes. Nigéria je pritom najväčším producentom ropy v Afrike a ťaží asi 2,5 milióna barelov denne. Okrem toho je piatym najväčším vývozcom ropy do Spojených štátov. ( čtk)