BRATISLAVA - Od januára budúceho roka prestanú daňové úrady vyberať tzv. daň z prevodu a prechodu nehnuteľností. Ide o daň, ktorú platí pôvodný majiteľ pri predaji nehnuteľnosti pri jej prevode na nového vlastníka. Jej výška predstavuje tri percentá z ceny bytu, domu, či pozemku. Zrušením tejto dane sa zavŕši daňová reforma, ktorú minulý rok v auguste naštartovalo zvýšenie spotrebných daní.
Daň z prevodu a prechodu sa mala pôvodne zrušiť už k januáru tohto roka spolu s daňami z dedičstva a darovania. Ministerstvo financií totiž usúdilo, že zdaňovať by sa mali len príjmy, spotreba a majetok - nie presun majetku z jednej osoby na druhú. No napokon sa pristúpilo k postupnému rušeniu tzv. trojdane. Obce si totiž pri zostavovaní rozpočtu na tento rok vylobovali peniaze na dotovanie hromadnej dopravy. Potrebné peniaze sa našli práve tak, že sa zrušenie dane z prevodu nehnuteľností o rok odložilo.
Výnos z tejto dane bol na tento rok naplánovaný na úrovni 1,5 miliardy korún. Už teraz však možno skonštatovať, že štát plán prekročí. Za 9 mesiacov totiž daňové úrady na prevode a prechode nehnuteľností zinkasovali bezmála dve miliardy. "Výber je naozaj dobrý. Neláka nás však k tomu, aby sme zvažovali odklad zrušenia tejto dane," hovorí poradca ministra financií Peter Papanek. "Povedal by som, že z hľadiska plnenia rozpočtu nám s touto daňou bolo fajn, ale prednejšie sú nám princípy, na ktorých sme reformu stavali," dodal.
Zrušenie dane z prevodu a prechodu nehnuteľností sa daňovej správy zásadne nedotkne. "Nemali sme na túto daň vyčlenených zvláštnych špecialistov, ktorých by sme museli prepúšťať alebo preškoľovať. Akurát nám ubudne časť administratívnej práce a budeme musieť túto legislatívnu zmenu zapracovať aj do daňového informačného systému," tvrdí hovorca Daňového riaditeľstva Róbert Merva. Predpokladá pritom, že zrušenie tejto dane zlepší situáciu na trhu s nehnuteľnosťami.
Súhlasí s ním aj Robert Balog, majiteľ realitnej kancelárie Fors Trade. "Neočakávam, že to nejako výrazne oživí trh s nehnuteľnosťami, ale rozhodne je to zmena k lepšiemu. Táto daň mala zaniknúť už skôr. Aj tak sa jej doteraz mnohí ľudia vyhýbali tým, že v kúpnych zmluvách uvádzali sumy, ktoré nezodpovedali skutočnosti," myslí si.
Balog odporúča ľuďom, ktorí môžu s prevodom drahšej nehnuteľnosti počkať do budúceho roka, aby tak urobili. "Pri menších nehnuteľnostiach nejde o veľké peniaze, ale keď sa už predáva dom či byt za tri milióny korún, úspora predstavuje 90-tisíc korún," vysvetľuje.
MARTIN JAROŠ