Volebná horúčka naberá na sile, ľudia si pred sviatkom Halloween kupujú masky prezidentských kandidátov. FOTO - REUTERS
Vzrušenie vyvolala správa, že 58-tisíc voličov nedostalo volebné lístky, ktoré si dali poslať, aby mohli voliť mimo svojho bydliska. Po niekoľkých hodinách sa ukázalo, že také dramatické to nie je.
Nedôverčiví demokrati
Zdá sa, že správu o lístkoch nafúkli demokrati, ktorí sú zvlášť obozretní v štáte, kde George Bush pred štyrmi rokmi porazil Ala Gora len o 537 hlasov. Guvernérom štátu Florida bol vtedy Bushov brat Jeb a je ním aj dnes. Demokrati preto za všetkým vidia sprisahanie. Stále sú presvedčení, že na Floride im republikáni víťazstvo ukradli a teraz tomu chcú zabrániť za každú cenu.
Faktom je, že voľby sú pred ostrým štartom plné nezrovnalostí a omylov. Úrady umožnili tentoraz ľuďom predčasne voliť. Malo to znížiť napätie, dať voličom aj úradom viac času, aby sa nezopakoval škandál. Zatiaľ to však nevychádza. V Miami a okolí voliči často stoja v radoch, niekedy aj tri hodiny. Záujem je obrovský, hlasy odovzdalo viac ako milión ľudí. Hovorí sa, že na Floride môže hlasovať až 75 percent voličov.
Spoľahlivé nie sú ani počítače, pre ktoré sa väčšina okrskov na Floride rozhodla po problémoch s dierkovacími štítkami. Sieť niekedy vypadáva.
Problémy s registráciou
Najviac problémov je s registráciou voličov, najmä tých, čo volia mimo svojho bydliska. Na Floride sú ich tisíce, množstvo Američanov má druhý domov na Floride a trávia tam zimu pod palmami. Vo štvrtok sa objavila informácia, že v druhom najväčšom volebnom okrsku na Floride - v Browarde - nedoručili voličom až 58-tisíc volebných lístkov. Úrady začali pátrať, ako je to možné, 126-tisíc lístkov údajne rozoslali už pred tromi týždňami.
Demokrati začali hovoriť o podvode. Republikáni však zdôrazňovali, že sa to rovnako týka aj ich voličov. V Browarde však býva výrazne viac demokratov a republikánov je tam málo.
Po pár hodinách sa potvrdilo, že k voličom lístky nedošli, ale nie je ich 50-tisíc, ako sa uvádzalo pôvodne. Maximálne 10- až 15-tisíc. A mnohé lístky vraj ešte stále prichádzajú.
Michael Moore v akcii
To už bol vo Fort Lauderdale filmár Michael Moore, ktorý bojuje za demokrata Johna Kerryho. Kontroverzný dokumentarista hovoril o krádeži. Demokrati to teraz opakujú často.
Republikáni zasa demokratov obviňujú, že ich aktivisti nemiestne ovplyvňujú voličov priamo pred volebnými miestnosťami. Kupujú si vraj hlasy bezdomovcov, ktorým sľubujú za hlas jedlo.
Isté je, že demokrati aj republikáni sú pripravení v prípade vyrovnaného hlasovania výsledok spochybniť. Na Floride aj v iných štátoch, kde sa čaká vyrovnaný súboj, sú pripravené tisíce právnikov. Demokrati na Floride už podali 11 žalôb pre porušenie volebného práva.
Autor: Miami