NEW YORK - Tesne pred voľbami majú prezidentskí kandidáti v Spojených štátoch novú tému pre svoje kampane. Ministerstvo hospodárstva zverejnilo čerstvé údaje o raste americkej ekonomiky, ktoré boli pre ekonómov miernym sklamaním. Očakávali, že hrubý domáci produkt narastie v treťom tohtoročnom štvrťroku o 4,2 percenta. Hospodárstvo napokon stúplo len o 3,7 percenta.
"Ekonomika teraz rastie stredne rýchlym tempom," povedal analytik firmy Argues Research. Väčšina analytikov však svoje hodnotenia skôr zameriava na vplyv čerstvých čísel na predvolebné kampane a pripomína, že budú politickou muníciou pre oba tábory.
Prezident George Bush a jeho volebný rival John Kerry majú na ekonomiku odlišné názory. Bush hovorí, že jeho daňové úľavy pomohli dostať ekonomiku z recesie v roku 2001 a podporili tvorbu nových pracovných miest. Kerry namieta, že daňové úľavy pomohli hlavne bohatým a že stiahli štátu pokladňu do ešte väčšieho mínusu.
Rast americkej ekonomiky bol vyšší ako v predchádzajúcom štvrťroku a pomohli tomu americkí spotrebitelia. Ich výdavky rástli najviac za posledný rok. Spotrebitelia sa mohli tešiť aj z najnižšej inflácie za posledné štyri desaťročia, keď jej výška dosiahla 0,7 percenta. Volebné tímy i napriek tomu nemôžu počítať s tým, že k urnám pôjdu spokojní americkí spotrebitelia. Práve naopak, index spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity, ktorý vyjadruje očakávania spotrebiteľov, klesol. Znamená to, že spotrebitelia počítajú s poklesom svojich výdavkov v budúcnosti.
Je otázne, nakoľko čerstvé čísla ovplyvnia rozhodovanie amerických voličov. Burziáni z Wall Street na ne zareagovali veľmi chladne. Akciový index sa po začiatku seansy posilnil o 0,1 percenta. (reuters, sita)