Enel má čas na dohodu do pondelka

BRATISLAVA - Vybranému záujemcovi o kúpu Slovenských elektrární - talianskemu Enelu zostáva na dohodu so slovenskou stranou už len jeden deň. V pondelok večer má totiž vypršať trojtýždňové obdobie, ktoré dala vláda Enelu na exkluzívne rokovania o podmien

Zmluva medzi Slovenskými elektrárňami a Slovalcom (na snímke) sa nepáčila nielen všetkým investorom, ale nevýhodná bola i v optike európskej legislatívy. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR

BRATISLAVA - Vybranému záujemcovi o kúpu Slovenských elektrární - talianskemu Enelu zostáva na dohodu so slovenskou stranou už len jeden deň. V pondelok večer má totiž vypršať trojtýždňové obdobie, ktoré dala vláda Enelu na exkluzívne rokovania o podmienkach kúpnej zmluvy. Aj keď minister hospodárstva Pavol Rusko nedáva veľkú nádej, že by to investor do tohto termínu stihol, dal sa počuť, že Taliani rokovania zintenzívnili. Spravili tak po Ruskovej kritike na adresu Enelu za neochotu pristupovať na kompromisy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Privatizačný poradca Peter Mitka, ktorý rokovania s právnikmi investora vedie, včera nevylúčil ani možnosť, že nakoniec k dohode dôjde. "V tejto chvíli som opatrný optimista," komentoval Mitka. "Záležať bude najmä na pondelkovom sedení, po ktorom môžeme pomenovať problémy pre vládu," dodal poradca.

Predstavitelia Enelu sa zatiaľ možným krachom rokovaní neznepokojujú. "Negociácie stále prebiehajú, či požiadame o predĺženie (termínu pre ukončenie rokovaní), nemôžem teraz povedať, keďže ešte máme čas do pondelka. Do tohto obdobia sa ešte môžeme dohodnúť," povedal včera hovorca Enelu Ralph Traviato.

Ak by taliansky investor prejavil ochotu dohodnúť sa, môže vláda schváliť predĺženie času na exkluzívne rokovania. Najneskorší termín dohody je však 21. november, keď vyprší formálna platnosť ponuky investora na kúpu elektrární. Ďalším možným scenárom, ktorý bude minister Rusko konzultovať s vládou na budúci týždeň, je začatie rokovaní s českým ČEZ-om, ponuku ktorého komisia označila za druhú najlepšiu.

SkryťVypnúť reklamu

Treťou možnosťou je zrušenie privatizačného tendra, čím už minister hospodárstva tiež pohrozil. Fond národného majetku však už s príjmami z privatizácie elektrární počíta. "V rokoch 2006 a 2007 majú byť peniaze z predaja 66 percent elektrární najväčším príjmom rozpočtu fondu," povedala Tatjana Lesajová, hovorkyňa Fondu národného majetku. Určené sú najmä na pokrytie štátnych záruk, čo je požiadavka ministerstva financií na splatenie štátneho dlhu.

 

Možné scenáre privatizácie:

* Dohoda s Enelom do 2. novembra

* Predĺženie rokovaní s Enelom, ak o ne investor požiada a dostane súhlas vlády

* Začatie rokovaní s ďalším investorom. V hre je český ČEZ s ponukou 690 miliónov eur (asi 27,6 miliardy korún) a ruský Inter RAO UES s cenou 547 miliónov eur (asi 21,8 miliardy korún)

SkryťVypnúť reklamu

* Zrušenie tendra

Nevýhodné zmluvy prekážajú EÚ

Aj keď minister hospodárstva spolu s privatizačným poradcom vylúčili, že by rokovania brzdili nevýhodné zmluvy elektrární, práve tie Enel vo svojej pôvodnej ponuke žiadal zrušiť. Prekážajú aj Európskej únii, ktorá podobné diskriminačné zmluvy zakazuje. Ide o dlhodobé kontrakty na dodávky elektriny pre hlinikárne Slovalco a Paroplynový cyklus.

Zmluva Slovalca s elektrárňami bola podpísaná v roku 1994 a hlinikárni garantuje výhodné dodávky elektriny za ceny v dolároch. Slabý dolár však v súčasnosti znevýhodňuje elektrárne, ktoré na zmluve prerábajú. Kontrakt je platný do roku 2013 a Slovalco na jej zachovaní naďalej trvá aj napriek tomu, že európska legislatíva zakazuje zmluvy, ktoré môžu diskriminovať iných odberateľov. Za nezrušenie zmluvy už intervenoval u slovenského premiéra aj jeho nórsky kolega, keďže Slovalco vlastní nórsky energetický koncern Norsk Hydro spolu s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj. Rovnakú zmluvu majú elektrárne s Paroplynovým cyklom, ktorého 90 percent vlastní finančná skupina Penta.

SkryťVypnúť reklamu

Elektrárne obe zmluvy vyčíslili ako uviaznuté náklady v hodnote 15,6 miliardy korún. Taliansky Enel nevýhodné zmluvy ocenil na 6,4 miliardy korún - o toľko viac totiž ponúkol vo svojom prvom návrhu s podmienkou zrušenia oboch zmlúv.

Problémom pre Enel by mohol byť aj jeho nezáujem o dosluhujúci blok jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, ktorý by mal byť vyňatý z majetku elektrární. (tc)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 116
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 914
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu