Štiavnica je malé mesto plné cintorínov - majú ich tam dvanásť

BANSKÁ ŠTIAVNICA - Zrejme ani najväčšie slovenské mestá nemajú taký veľký počet cintorínov ako malá Banská Štiavnica. Je ich tam 12 a na nich viac ako 4 200 hrobov.

BANSKÁ ŠTIAVNICA - Zrejme ani najväčšie slovenské mestá nemajú taký veľký počet cintorínov ako malá Banská Štiavnica. Je ich tam 12 a na nich viac ako 4 200 hrobov.

"Pri výstavbe cintorínov zohrali svoje historické súvislosti, ale aj terénne danosti mesta," hovorí správca mestských cintorínov Ján Ličko. "Štiavnica leží v kopcoch a ťažko mohol vzniknúť jeden súvislý väčší cintorín. Okrem toho mali vlastné cintoríny evanjelici, katolíci, židia, nemecké a maďarské obyvateľstvo dávalo prednosť Frauenbergu, či cintorínu za Piarskou brá- nou."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dnes funguje len 8 cintorínov, starať sa však treba o všetky. Správca hovorí, že to nie jednoduché, lebo cintoríny majú spolu 7,5 hektára. Spravuje ich súkromná firma. Nie o všetky sa stihne postarať, čo vidieť aj teraz na nefunkčných cintorínoch na Zvonovom vrchu.

"Viem, že sa tu už nepochováva, ale aspoň pred sviatkami to mohli vykosiť," hnevá sa pani, ktorá prišla na Predný cintorín vyzdobiť hroby. Podstatne lepšie sú na tom cintoríny okolo Nového zámku.

"Sám som bol prekvapený, ako málo historických údajov o týchto cintorínoch sa zachovalo. Pritom sú to staré cintoríny so vzácnymi náhrobkami a s vlastnou his- tóriou. Najstaršie hroby majú do dvesto rokov," hovorí správca.

Napríklad cintorín Lazaret zrejme vybudovali kvôli blízkemu lazaretu, kde ležali ťažko chorí baníci, o ktorých sa nemohli starať príbuzní.

SkryťVypnúť reklamu

Smutný je aj osud cintorína, ktorý Štiavničania medzi sebou dodnes volajú morovým. Pochovávali tam obete moru, a ľudia sa mu vždy vyhýbali. Rovnako opusteno pôsobí židovský cintorín, hoci má jeden z najkrajších domov smútku. Budova v byzantskom štýle sa však pomaly rozpadá.

"Máme až 47 pamiatkovo chránených hrobov, ale starostlivosť o ne nie je taká, aká by mala byť. Chýbajú peniaze i chuť. Viackrát som na to upozorňoval, no náprava neprišla," hovorí Ličko.

Na štiavnických cintorínoch leží mnoho známych osobností. Sládkovičova múza Marína Pischlová - Gerzsová, maliar Jozef Kollár, vedec a historik Jozef Gindl, hlavný banský radca Gyula Gretzmacher, podnikatelia Kachelmannovci, podľa ktorých je dnes pomenované pivo, či známy horský vodca a tatranský chatár Štefan Zamkovský.

SkryťVypnúť reklamu

Samovrahov pochovávali pod "kacajdu"

Zadný cintorín na Zvonovom vrchu nazývajú domáci aj cintorínom samovrahov. Pochovávali ich oddelene od ostatných - k plotu cintorína. Od ostatných hrobov delila cintorín "kacajda", ako domáci nazývajú zvonicu.

"Pripúšťam, že ľudia pomenovali cintorín neoficiálne aj takto, no zďaleka naň nepochovávali iba samovrahov. Pre tých bola vyčlenená iba spodná časť," hovorí správca. Hoci ľudia túto časť akoby podvedome obchádzali, málokedy sa stávalo, že by hroby nešťastníkov zostávali zanedbané. Príbuzní sa o ne starali tak, ako o všetky ostatné. Dodnes sú dobre viditeľné a značené, niektoré i vyzdobené. Na sviatok zosnulých aj neznámi ľudia zapaľujú na hroboch sviece.

Schátrala iba vzácna zvonica, ktorá mala samovrahov deliť od ostatných hrobov. "Potrebovala by záchranu, veď je to vzácna stavba, ale na to by sa museli nájsť peniaze," hovorí správca cintorínov Ján Ličko.

SkryťVypnúť reklamu

(eta)


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 825
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 069
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 012
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 481
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 913
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 768
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 524
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 290
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu