Pri oberaní jabĺk som na niektorých plodoch našiel dlhé jazvy. O čo ide? K. I., Rovinka
Hadovito sa krútiace jazvy na povrchu jabĺk svedčia o tom, že vaše jablone boli v čase kvitnutia napadnuté piliarkou jablčnou (Hoplocampa testudinea), ktorá je pôvodcom skorej červivosti jabĺk. Jazvy na povrchu jabĺk v čase zberu sú dielom najmladších lariev piliarky jablčnej. Krátko po vyliahnutí totiž vyhlodávajú pod pokožkou mladého plodu chodbičku. Počas rastu jablka praská nad chodbičkou pokožka a po vzniknutej rane sa vytvorí jazva vychádzajúca zvyčajne z kališnej jamky. Keďže plody sú len povrchovo poškodené, zostávajú na stromoch až do zberu. Staršie larvy piliarky jablčnej sa zavŕtavajú až k jadrovníku plodov, ktoré potom predčasne opadávajú. Najviac bývajú poškodené skôr kvitnúce letné a jesenné odrody jabloní. Proti piliarke jablčnej stačí dobre načasovať jeden postrek organofosfátmi (Sumithion Super, Zolone EC), a to pri dokvitaní, alebo hneď po odkvitnutí jabloní.
Čo je príčinou tohtoročného silného výskytu chrastavitosti jabĺk? Najviac je napadnutý Golden Delicious. P. L., Piešťany
Intenzita výskytu chrastavitosti jabloní, ale aj hrušiek súvisí s tohtoročným daždivým počasím na jar. Od apríla do júna sa totiž uvoľňujú tzv. askospóry pôvodcu ochorenia - huby Venturia inaequalis - z plodničiek, ktoré prezimovali v opadaných listoch z predchádzajúceho vegetačného obdobia. Ak je v tomto období daždivé počasie, dochádza k opakovaným infekciám listov i plodov. Napadnuté mladé plody sa výrazne deformujú, čím sa úplne znehodnotia. V miestach chrastičiek pokožka plodov často praská a plody druhotne podliehajú moníliovej hnilobe.
V citlivosti na chrastavitosť sú medzi odrodami jabloní veľké rozdiely. Medzi najnáchylnejšie patrí Golden Delicious, ale aj Starking, Starkrimson, Spartan a ďalšie. V sortimente jabloní však máme aj úplne odolné odrody, ktoré už ponúka väčšina špecializovaných ovocných škôlok.
V ochrane citlivých odrôd jabloní a hrušiek proti chrastavitosti sú teda rozhodujúce postreky v jarných mesiacoch. Prvý postrek treba urobiť najneskôr pred kvitnutím, druhý hneď po odkvitnutí a v 10- až 14-dňových intervaloch pokračujeme dovtedy, kým trvá daždivé počasie.
Prečo žltnú a usychajú spodné listy difenbachie?
M. S., Budmerice
Pri hľadaní príčin musíme vychádzať z nárokov difenbachie na prostredie. Je totiž náročná aj na vzdušnú vlhkosť aj na živiny, ktoré treba rastlinám zabezpečiť najmä v jarnom a letnom období. Difenbachia neznáša prievan ani priame slnko, hoci potrebuje svetlo. Ak splníme tieto základné požiadavky, obmedzíme žltnutie a opadanie spodných listov na minimum.
Ing. JURAJ MATLÁK