Keďže stromček alebo ker nekupujeme na jednu sezónu, ale na niekoľko rokov, dôležitá je kvalita sadbového materiálu. Už pred výsadbou musíme vedieť, aký druh, odrodu, podpník a tvar si chceme vybrať. Na škodu nie je ani prehľad o náhradných druhoch a odrodách. Pri kúpe skontrolujeme menovku, rovnosť kmienika, pravidelnosť rozkonárenia, miesto zrastu s podpníkom a kvalitu koreňov.
V októbri až začiatkom novembra vyberieme z hriadky pažítku, ktorú budeme v zime rýchliť. Trsy majú vyschnúť a aspoň mierne premrznúť na chránenom mieste. Od konca novembra ich vysadíme do črepníka so zeminou, v ktorej je prímes piesku. Pažítka po dobrom zavlažení, uložená na teplom a svetlom mieste (okenný parapet) začne rýchlo rásť. Tri až štyri črepníky postupne prenášané do miestnosti budú zdrojom čerstvej vňate celú zimu.
Mnoho rastlín neznáša čerstvý maštaľný hnoj. Pôdu preto hnojíme len na plochách, kde v nasledujúcom roku vysadíme ostatnú vegetáciu. Citlivé na maštaľný hnoj sú všetky druhy koreňovej zeleniny, hľuznaté a cibuľnaté rastliny. Patrí k nim napríklad chren, mrkva, paštrnák, reďkovka, červená repa, čierny koreň, hľuznaté gladioly, tulipány a ľalie.
Fuksie vydržia pri správnej opatere dlhšie ako rok. Odrody, ktoré nie sú odolné proti mrazu, umiestnime do prostredia s teplotou 2 až 8 stupňov. Najvhodnejšie sú schodiská, verandy, skleníky a zimné záhrady. Pred zazimovaním všetky výhonky skrátime o tretinu a kvety odstránime. Vo februári výhonky opäť skracujeme (o tretinu) a rastliny presadíme do novej zeminy. Pred zimou skontrolujeme, či na rastlinách nie sú vošky alebo molice. Fuksie môžeme prezimovať aj tak, že ich zbavíme listov a uložíme do tmavej miestnosti.
(pav)