V mnohých firmách sa prevádzka nemôže zastaviť. Okrem zamestnancov železiarní, elektrární či telekomunikácií musia byť v práci aj policajti či lekári.
Zamestnávatelia sa stavajú k pracovníkom, ktorí majú pri zmene času o hodinu predĺženú službu, rôzne. Buď im preplatia nadčas, dajú náhradné voľno, alebo to nechajú bez povšimnutia s tým, že na jar sa to vykompenzuje kratšou službou. Peter Húska z ministerstva práce hovorí, že "zamestnávateľ musí tú hodinu preplatiť, ako keby robil navyše".
Z oslovených firiem sa preplatenia nadčasov nedočkajú len zamestnanci U.S. Steel Košice. "Majú tarifnú mzdu, v ktorej je to zahrnuté," povedal hovorca firmy Ján Bača. Mzdy neupravujú ani pri prechode na letný čas, keď sú zamestnanci v práci o hodinu kratšie. "Tým, že na nepretržitých prevádzkach sa pracovníci stále menia, v priebehu štyroch rokov to postihne všetkých. Aj skrátenie aj rozšírenie pracovného času."
V špecifickej situácii sú policajti. "Policajt má presne určené, koľko hodín za týždeň musí odrobiť. Keďže odrobí jednu hodinu navyše, musí sa mu tá hodina presunúť. A to buď v podobe nadčasu, alebo dostane náhradné voľno," hovorí Vladimír Gemela z Prezídia Policajného zboru.
Väčšina policajtov však dostane voľno, "aby sa neplytvalo peniazmi za nadčasy".
Zamestnanci v Železiarňach Podbrezová dostanú hodinu navyše preplatenú. "Majú hodinovú mzdu. Keď je pracovný čas deväťhodinový, dostanú mzdu za deväť hodín. Na jar, keď je sedemhodinová, dostanú mzdu za sedem hodín," povedal obchodný riaditeľ firmy Július Kriváň. Podobne postupujú aj v elektrárňach a vo Volkswagene.
Michal pracuje sedem rokov na hraničnom priechode. Do práce chodí bez ohľadu na to, či je nedeľa, Vianoce alebo iný sviatok. Vraví, že najhoršia je však noc, keď sa posúva čas. "Tá hodina navyše je nekonečná. Každý chce ísť z nočnej služby domov čím skôr."
PETER CSERNÁK