Predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici Ľudovít Bradáč (uprostred) si myslí, že by boli potrebné dva špeciálne súdy. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ BYSTRICA - Predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici Ľudovít Bradáč včera oznámil, že Banská Bystrica sa popri Pezinku pravdepodobne stane ďalším sídlom špeciálneho súdu. Dva senáty banskobystrického krajského súdu sú do vzniku špeciálneho súdu v Pezinku poverené jeho právomocami.
"Bolo by potrebné vybudovať dva špeciálne súdy. Vývoj ukázal, že koncepcia jedného nebude trvalá. Chystá sa novela zákona o zriadení špeciálneho súdu, ktorá by mala zrovnoprávniť postavenie nášho súdu s riadnym špeciálnym súdom," povedal Bradáč. Ide už o druhú novelu zákona. Bradáč tvrdí, že tento vývoj je logický, pretože pri budovaní súdu v Pezinku sú veľké organizačné a personálne problémy.
Podľa podpresedníčky banskobystrického krajského súdu Zdenky Cabanovej sa pri tvorbe zákona o špeciálnom súde pravdepodobne rozišli predstavy tvorcov s realitou. Cabanová tvrdí, že špeciálny súd nemôže existovať s jedným alebo s dvoma senátmi.
Odhaduje, že pre efektívne fungovanie by potreboval osem až desať senátov a že dobudovanie špeciálneho súdu v Pezinku potrvá sedem až desať rokov.
Dva senáty Krajského súdu v Banskej Bystrici s právomocami špeciálneho súdu od septembra vybavili takmer 600 návrhov a žiadostí, dostali desať obžalôb od Úradu špeciálneho prokurátora, z ktorých najnovšou je kauza tzv. kyselinárov.
Prečo sudcovia nechcú ísť na špeciálny súd
* Príplatok 25-tisíc korún nepôsobí dostatočne motivačne.
* Neochota meniť pracovné a rodinné prostredie.
* Zvýšená miera rizika.
* Nedôvera k dostatočnému zabezpečeniu ochrany.
* Predstava o nadštandardnom bývaní za betónovým múrom s kamerami v Pezinku.
* Obava, že po voľbách špeciálne súdy zrušia.