V jednej zo štatistík som sa dočítal, že Slovensko sa v miere korupcie ocitá spomedzi 146 krajín sveta na 57. mieste. Japonsku patrí 24. priečka. Krajinou s najmenšou korupciou je podľa prieskumu Fínsko, na druhom mieste je Nový Zéland a na treťom Dánsko s Islandom. Susedia Slovenska sú na tom takto: na 13. mieste Rakúsko, 42. priečka patrí Maďarsku, 51. miesto Česku, Poľsko je na 67. a Ukrajina na 122. mieste. Najhoršie na svete je na tom Bangladéš spolu s Haiti.
Ako ste spokojní s umiestnením svojej krajiny? Ja som z umiestnenia Japonska sklamaný. Viete, že japonská spoločnosť je veľmi prísna a kritická ku všetkým negatívnym javom. Prečo sa teda neocitá bližšie k menej skorumpovaným krajinám?
Hoci majú japonské masmédiá politikov a vplyvných ľudí platených z daní občanov denne pod drobnohľadom a odhalené prešľapy ostro kritizujú, korupcia akoby nemala konca. V Japonsku je napríklad v porovnaní so Slovenskom obrovská konkurencia medzi veľkými stavebnými alebo konštruktérskymi firmami. Keď sa majú zúčastniť na výberovom konaní, vplyvnému úradníkovi ponúkne niekedy firma úplatok. V Japonsku si ho úradník nikdy nevypýta sám, pretože sa bojí odhalenia masmédiami. Firma však úplatok nástojčivo vnucuje, až ho napokon prijme. A škandál pre médiá je na svete.
A ako to funguje v malom? Zašiel som raz v Japonsku s dvoma kamarátmi na pivo. Bavili sme sa aj o práci. Vysvitlo, že jeden z nich robí v stavebnej firme, kde budujú obytné domy, druhý hľadá v plynárenskej spoločnosti nových odberateľov. Bez slov, na prstoch si ukazovali sumu, za ktorú ten zo stavebnej firmy odriekne už dohodnutého dodávateľa plynárenských prác a uprednostní firmu pivného kamaráta.
Keď sa zamyslíte nad každodenným životom, máte s úplatkami iste skúsenosť. Pacient platí lekárovi, aby bolo o neho "ozaj dobre" postarané. Rodič platí vysokoškolskému profesorovi, aby jeho syn spravil skúšku. Mimochodom, v Japonsku máme tradíciu, že dvakrát do roka - v lete (o-čugen) a v zime (o-seibo) - posielame darček niekomu, kto sa o nás stará. Je to šéf firmy, kde pracujeme, alebo učiteľ, jednoducho niekto na vyššej pozícii, ako sme my. Nie je to kamarát ani rodič, je to niekto, kto pre nás môže byť užitočný. Takýmto "všimným" býva obyčajne darčekové balenie slnečnicového oleja, kuchynské utierky, kartón piva v plechovkách, niekedy šek na nákup tovaru vo vybranej predajni. Darčeky o-čugen a o-seibo obyčajne nikto v Japonsku neodmietne, veď je to tradícia. Podľa mňa to však nie je nič iné ako korupcia v darčekovom balení. Ale čo som vo svojej krajine nikdy nepočul a nezažil - na policajnej stanici môžete zaregistrovať svoje motorové vozidlo namiesto piatich hodín čakania za dvadsať minút, ak správnemu človeku za rýchle vybavenie zaplatíte. Takto mi to radili, takto to údajne v Bratislave funguje.
Ľudia sa stále sťažujú na korupciu a úplatkárstvo, pričom poukazujú na tých, ktorí úplatky berú. Ale ja hovorím - začnite od seba. Prestaňte ich dávať!
MASAHIKO