Zemplínčania na cestách za prácou uprednostňujú Čechy a Nemecko
Zemplín - "Za jedenásť mesiacov minulého roka sa v Spolkovej republike Nemecko na základe dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou SRN, o zamestnávaní pracovníkov na rozšírenie ich odborných a jazykových znalostí zamestnalo 15 občanov z okresu Hu
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
menné. Pracovnú zmluvu na trojmesačné sezónne zamestnanie získalo 34 občanov nášho okresu," informoval náš denník Mgr. Ján Fink, riaditeľ Okresného úradu práce v Humennom. Z okresu Trebišov sa v roku 2000 v SRN zamestnalo 104 ľudí, okrem šiestich väčšina počas sezónnych prác.
Počet Slovákov, ktorí môžu v Nemecku dlhodobo, maximálne však 18 mesiacov pracovať, je ohraničený na 700 ročne a limit bol v minulom roku vyčerpaný. Národný úrad práce v roku 2000 sprostredkoval tiež 6459 sezónnych zamestnaní, prevažne pri pomocných prácach v poľnohospodárstve, pohostinstve či v ubytovacích službách. "Všetci záujemcovia o prácu v Nemecku musia byť starší ako 18 a mladší ako 40 rokov, nevyhnutnou podmienkou je znalosť nemčiny," uviedol Mgr. Ján Fink a pokračoval: "Evidovaní nezamestnaní sa v zahraničí okrem Nemecka, zamestnávali hlavne v Českej republike. Keďže však prácu u našich západných susedov sprostredkovávajú aj mnohé právnické a fyzické osoby, ktoré na to majú povolenie od Národného úradu práce, alebo si občania prácu hľadajú sami, je veľmi ťažké určiť, koľko ich v Čechách z nášho okresu skutočne pracuje."
Koncom decembra bolo na základe medzivládnej zmluvy v Čechách zamestnaných viac ako 60 - tisíc Slovákov, a len asi 2 - tisíc občanov Českej republiky pracovalo u nás. "Atraktivita práce v Čechách spočíva vo vyšších príjmoch, neexistencii jazykovej bariéry, podobnej mentalite a hlavne v administratívnej nenáročnosti. Od Slovákov, pracujúcich v Čechách sa nevyžaduje pracovné povolenie, stačí, aby ich zamestnávateľ nahlásil na príslušnom úrade práce podľa sídla organizácie," uviedol Mgr. Ján Fink. Okrem krajín na západ od našich hraníc, sa našincom núka možnosť ísť pracovať na Ukrajinu, do Maďarska či Poľska. "Rozvíjame prihraničnú spoluprácu s Poľskom, ako zaujímavé sa ukazujú kontakty v Sanoku. Záujem občanov o prácu v Maďarsku, či na Ukrajine však nie je veľký," uzavrel Mgr. J. Fink. O fakte, že Slovákov láka skôr práca na západ od našich hraníc sme sa presvedčili aj v OÚP v Trebišove. Z tohto okresu nikto neodišiel za prácou do Maďarska či na Ukrajinu.