Zvládne to každý. Horúce vínko či horúca čokoláda vás v zime skvelo zahreje a omámi. Pri varení vína však nevyberte také, ktoré by ste najradšej vyhodili. Víno, ktoré by nikto nepil, radšej vylejte.
Varené víno na šporáku
1 liter vína, pol litra vody, cukor, množstvo závisí od druhu použitého vína, kúsok celej škorice, 1- 2 klinčeky
Všetko dáme do hrnca a prehrejeme, nie však do bodu varu, len dovtedy, kým sa na povrchu nezačne vytvárať pena. Nevaríme zbytočne dlho, lebo čím dlhšie ho zohrievame, tým viac alkoholu sa odparuje. Odstavíme, precedíme a podávame.
Varené víno z mikrovlnky
500 ml červeného vína, 100 g cukru, 4 klinčeky, 1 bobkový list, 2 kúsky škorice, 4 plátky pomaranča, 1 citrón nakrájaný na plátky.
Všetky prísady zmiešame v miske a zohrievame prikryté 3 minúty pri výkone 600 W. Potom varíme 5 minút pri výkone 360 W. Precedíme do pohárov.
Varené víno trocha rafinovanejšie
1 liter vína, polovicu citróna, 2 dcl vody, cukor, pol dcl brandy, kúsok celej škorice, 1- 2 klinčeky, 2 - 3 zrnká nového korenia
Citrón pokrájame na plátky a potom ho so všetkými prísadami dáme do hrnca. Privedieme takmer do varu, potom hrniec odstavíme z plameňa a necháme všetko prikryté pokrievkou aspoň 20 minút vylúhovať. Precedíme a podávame. Pokojne aj s kolieskom citróna.
Varená pikantná čokoláda
varenú čokoládu, brandy, štipku mletého chilli
Varenú čokoládu pripravíte tak, že do vody nastrúhame horkú čokoládu, pridáte cukor a za stáleho miešania varíte aspoň 10 minút. Všetko to zmiešate a podávate horúce.
(šim)