Mnohí v tomto čase závidia medveďom. Najradšej by aj oni zaliezli niekde do brlohu, prikryli sa teplou perinou a nevystrčili počas tohto nevábneho ročného obdobia ňufák z domu. Myslia si, že zimnému útlmu asi najviac svedčí zápecnícke ničnerobenie a dobrý spánok. Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, práve opak je pravdou.
Zima prirodzene dostáva organizmus do polohy útlmu a pasivity. Lenže aj v zime treba chodiť do práce, venovať sa rodine, plniť si každodenné povinností, riešiť problémy. Nehovoriac o tom, že práve v zime slávime najkrajšie sviatky roka - Vianoce. Čo ich príprava predstavuje, vie každý najlepšie sám.
Prekonajme seba i únavu
Telesná pasivita prináša so sebou okrem ochabnutého svalstva, nedostatku prívodu kyslíka aj zvýšenie hmotnosti. Aj tieto faktory spôsobujú stúpajúcu únavu a útlm. Naopak, keď človek rozhýbe telo, odrazí sa to nielen na zlepšení jeho fyzickej kondície, ale aj na jeho nálade. Kto to raz vyskúšal, dá za pravdu odborníkom, ktorí pohyb počas celého roka - a teda aj v zime - nielen schvaľujú, ale k nemu priam nabádajú. Samozrejme, netreba sa hneď pustiť do vrcholového športovania a prekonávania svetových rekordov. Na začiatok úplne stačia prechádzky či rýchlejšia chôdza. Okrem toho zima ponúka širokú paletu možností, ako zmysluplne a zdravo stráviť voľné chvíle vonku, aj keď je ortuť teplomera pod magickou nulou a všetko je zasypané snehovou perinou.
Aj v zime sa dá behať
Kto sa venuje tomuto športu, vie, že posilňuje nielen nohy, ale vlastne celý organizmus. Upevňuje si chrbtové i krčné svaly, ale aj srdcový sval a celý obehový systém. Vďaka prívodu kyslíku pôsobí beh osviežu-júco. Kto s behaním ešte nezačal, alebo si na takú námahu netrúfa, môže to skúsiť s chôdzou. Stačí jej venovať pár minút denne a už sa to odrazí na zlepšení fyzického stavu. Rýchla chôdza má podobné účinky ako beh. Podporuje dýchanie, dobre pôsobí na látkovú výmenu a tiež posilňuje kĺby. Obe tieto nenáročné aktivity nielenže upevňujú fyzickú zdatnosť, ale aj pekne modelujú postavu. Sú vhodnou prevenciou proti infarktu, obezite i osteoporóze. Chôdzu možno podľa fyzickej zdatnosti striedať s behom. Sú to veľmi skromné športy na čas, financie i výbavu. Netreba platiť prenájom haly, ani ces-tovať dlhé minúty za vhodným areálom. Stačí primeraný odev a odľahčená obuv, aby kolená netrpeli silnými nárazmi. Kto si raz zvykne pravidelne behávať, tak skoro neprestane.
Beh na lyžiach
Zimným variantom joggingu je beh na lyžiach. Oproti obyčajnému behu si vyžaduje väčší zmysel pre rovnováhu a zladenie pohybov horných a dolných končatín. Prechádzky na bežkách ponúkajú okrem posilnenia svalov, obehového a dýchacieho systému, aj príjemné estetické zážitky z pohľadu na zasneženú prírodu.
Klasiku vytláča snowboard
Tento šport, tak ako klasické lyžovanie, povzbudzuje krvný obeh a pozitívne pôsobí na srdce a pľúca. Vyžaduje si však väčšiu zručnosť a obratnosť. Snowboardisti, ovládajúci pohyb po snehu na krátkej širokej lyži, považujú svoj obľúbený šport za oveľa zábavnejší ako obyčajné lyžovanie. Brázdia kopce širokými oblúkmi a prášiacim snehom obsýpajú ostatných na svahu. Uvoľ-ňujú sa im vnútorné zásoby energie a vďaka produkcii hormónu šťastia sú doslova zaplavení dobrou náladou.
Nie sú korčule ako korčule
Niekto si možno pomyslí, že keď celé leto strávil s kolieskami na nohách, v zime mu len stačí prezuť obuv a môže sa bez problémov venovať krasokorčuľovaniu na ľade. Nie je to však také jednoduché. Už samotná obuv naznačuje, že aj spôsoby prevádzania týchto dvoch športov sa budú trochu líšiť. Spoločné však je, že korčuľovanie udržuje v kondícii celý organizmus. Základný postoj či už na kolieskach alebo tenkých "nožoch" vyžaduje koordináciu končatín a spevnený postoj, čím sa zaručuje rovnováha. Najviac sú asi zaťažené stehná a sedacie svaly Keď sa však už ladný pohyb na klzisku zautomatizuje, má kladný vplyv na krvný obeh a chráni cievy pred usadzovaním nebezpečných sedimentov. Chlapi si veľakrát korčule zavesia na hokejky a na zamrznutých rybníkoch či umelých klziskách sa z nich opäť stávajú malí šarvanci. Koľko entuziazmu a nadšenia dokážu vložiť do spoločných zápasov! Je to dôkaz, že športovanie nezlepšuje len telesnú zdatnosť, ale tým, že prináša radosť, povzbudzuje aj zdravie duševné.
Šantenie na snehu a so snehom
Skôr, než napadnú prvé vločky, skúste sa zamyslieť, ako zdravo prežijete túto zimu. Možno nemáte v úmysle investovať do drahého lyžiarskeho výstroja, ani sa neplánujete ísť zosmiešňovať medzi deti na miestne klzisko. Stačí oveľa menej: vybrať sa s rodinou na dlhšiu prechádzku a oživiť ju zábavnou guľovačkou alebo po rokoch vybrať
z pivnice zapadnuté sane, obrúsiť zo sklzných líšt hrdzu a užiť si bláznivú sánkovačku. Telo, ktorému dodáte zmysluplným pohybom kyslík, sa vám odvďačí príjemnou únavou, po ktorej sa lepšie relaxuje, srdce zdravším tlkotom, cievy pomalším kôrnatením. Duša, osviežená zdravým mrazivým vzduchom zas, zabudne na stres a skleslosť. Ako vidíte, aj zima ponúka nepreberné množstvo pohybových aktivít - stačí si len vybrať tú, ktorá vám najviac vyhovuje. A nezabudnite na heslo: Dôležité je začať. Radšej možno aj v neskoršom veku, ako nikdy. Primerané športovanie v prírode je v zime pre organizmus zdravšie, ako lenivé ničnerobenie v prekúrenej izbe.