Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy skontrolovali v septembri 2828 výrobcov potravín, baliarní, distribútorov, dopravcov a obchodov. Nedostatky zistili v 1400 prípadoch, čo znamená, že sa previnil takmer každý druhý kontrolovaný subjekt. Blokové pokuty dosiahli vyše 200-tisíc korún.
V predajniach zistili 974 previnení proti predpisom o hygiene a v 216 prípadoch predaj výrobkov po lehote spotreby. Počas septembrových kontrol zakázali inšpektori predávať v obchodnej sieti tovar v hodnote 500-tisíc korún a uložili pokuty za takmer 173-tisíc korún.
Okrem obchodnej siete vydala potravinová správa zákaz na predaj alebo expedíciu tovaru v hodnote 400-tisíc korún aj u výrobcov a baliarní, ako aj na tovar za 90-tisíc korún u distribútorov a dopravcov. Vo výrobných podnikoch prikázali inšpektori zneškodniť tovar v hodnote 27-tisíc korún. Vo všetkých organizáciách, ktoré vyrábajú alebo predávajú potraviny, odobrali kontrolóri na laboratórnu kontrolu 2155 vzoriek. Platným právnym predpisom 136 vzoriek, čo predstavuje 6,3 percenta. (sita)
Nová Hypernova i Lidl
Spoločnosť Lidl otvorila včera ďalšie dve predajne v Senci a v Žiline. Spolu tak má už 28 predajní na celom Slovensku.
V Rimavskej Sobote je od včera v prevádzke Hypernova. Zákazníkom ponúka viac ako 16-tisíc položiek potravinárskeho i nepotravinárskeho tovaru. Ide už o sedemnástu predajňu Hypernova na Slovensku.
Okrem slovenských korún je vo všetkých pokladniach možné platiť aj eurami. Spolu s hypermarketom bola otvorená aj rozsiahla nákupná galéria s množstvom obchodov a služieb. (pcs)
Na Slovensku sa predávali štyri nebezpečené hračky
Slovenská obchodná inšpekcia označila štyri detské hračky za nebezpečné.
Detská hojdačka LULU II môže spôsobiť poranenie dieťaťa. Pri používaní hojdačky si dieťa môže poraniť prsty.
K poraneniu dieťaťa môže dôjsť aj pri používaní plastového autíčka na naťahovanie NO. 399. Ak by sa uvoľnilo koliesko na vodiči, kovová tyč pod ním môže poraniť oko alebo inú časť tela.
Poraniť alebo ohroziť zdravie dieťaťa môže aj hračka na batérie v tvare malého mobilného telefónu. Dieťa môže prehltnúť voľné gombíkové batérie. Šnúra na telefóne sa môže omotať okolo krku. Hračka neplní ani požiadavky na akustické vlastnosti, a preto predstavuje riziko poškodenia sluchu.
Poslednou nebezpečnou hračkou je detský samopal SUPER GUN. Nie je na ňom uvedený návod na použitie ani upozornenie na možné nebezpečenstvo. Nedá sa totiž vylúčiť strieľanie guličiek deťmi vzájomne do seba. Pre veľkú rýchlosť strely hrozí poranenie očí alebo inej časti tváre a tela.
Predajcovia musia tieto výrobky stiahnuť z trhu. Kto si už takýto výrobok kúpil, má právo na vrátenie peňazí. (pcs)