V čom sa situácia v kúpeľníctve po schválení zdravotníckej reformy zmenila?
"Reforma mení najmä indikačný zoznam ochorení, ktorý rozdeľuje diagnózy do troch skupín. Toto rozdelenie náš zväz považuje za odborne neobhájiteľné. Napríklad psoriatik nebude za kúpele doplácať, ale ťažký reumatik, ktorý sa musí do kúpeľov vracať opakovane, aby sa u neho udržala pohybová aktivita a sebestačnosť, bude platiť za stravu aj ubytovanie. Ešte alarmujúcejšie je zaradenie duševne chorých pacientov do skupiny samoplatcov."
Mohli ste sa predsa k reforme vyjadriť. Urobili ste to?
"Naše pripomienky neboli akceptované s tým, že reforma je veľká vec, a predsa sa nikto nebude zaoberať, či sa jedna choroba ocitne tam, alebo tam. Pre ľudí to má ale veľký význam. Zväz kúpeľov sa bude snažiť apelovať na poslancov, prijali novelu, ktorá anomálie odstráni."
Ako prijaté zákony ovplyvnia kúpeľných pacientov?
"Nasledujúci rok bude krízový. Pacienti, ktorí majú platiť za stravu a ubytovanie, tvoria až 85 percent klientov. Poisťovne zatiaľ nemajú v rozpočtoch žiadne zdroje na individuálne poistenie, takže v budúcom roku bude celá ťarcha spolufinancovania na klientovi. Náklady na pacienta za každý deň sú až 1500 korún. Poisťovňa ale zaplatí len 450 korún za samotnú liečbu, zvyšok si bude musieť pacient platiť sám."
Na koľko teda vyjde pobyt?
"Chronickí diabetici alebo pacienti s chronickou bronchitídou budú za tri týždne liečby musieť doplatiť najmenej 10-tisíc korún. To je väčšinu slovenských rodín neúnosné, preto sme navrhovali účinnosť tejto časti zákona posunúť minimálne o šesť mesiacov, kým sa systém individuálneho poistenia naplno rozbehne. Nebolo nám však vyhovené."
Ako budú na očakávaný prepad pacientov kúpele reagovať?
"V roku 2003 tvorili 50 percent všetkých klientov samoplatcovia, druhá polovica boli klienti poisťovní. Tí v tejto situácii v prvom štvrťroku do kúpeľov neprídu. Kúpeľov, ktoré majú viac samoplatcov, sa nové zákony nedotknú. Na Slovensku sú však aj menšie kúpele, kde mali iba 5 percent samoplatcov, napríklad Sklenné Teplice, Číž či Brusno. Tie sú teraz vážne ohrozené."
Pacient nemôže ísť do kúpeľov, ak ide o:
* infekčné choroby prenosné na človeka a bacilonosičstvo, najmä brušného týfusu a paratýfusu,
* všetky choroby v akútnom štádiu,
* klinické príznaky obehového zlyhania,
* stavy po hlbokej trombóze do 3 mesiacov po doznení choroby, stavy po povrchovej tromboflebitíde do 6 týždňov po doznení choroby,
* labilný alebo dekompenzovaný diabetes mellitus,
* často sa opakujúce profúzne krvácanie každého druhu,
* kachexie každého druhu,
* zhubné nádory počas liečby a po nej s klinicky zistenými príznakmi pokračovania choroby,
* epilepsiu okrem prípadov, pri ktorých sa v posledných 3 rokoch nevyskytol žiaden záchvat,
* aktívne ataky alebo fázy psychóz a duševné poruchy s asociálnymi prejavmi a zníženou možnosťou komunikácie,
* závislosť od alkoholu, závislosť od návykových látok,
* fajčenie pri vyznačených diagnózach - navrhujúci lekár je povinný túto skutočnosť v návrhu vždy potvrdiť,
* inkontinenciu moču a stolice, enuresis nocturna - výnimku môže povoliť vedúci lekár liečebne,
* demenciu,
* tehotenstvo,
* nehojace sa kožné defekty akéhokoľvek pôvodu,
* hypertenziu nad 16 kPa diastolického tlaku (120 mm Hg).