Szilvia Tóth: Oľga v Kultiplexe, Budapešť, 2002 - 2004.
Štrnásty ročník bratislavského festivalu Mesiac fotografie, ktorý sa začína už budúci týždeň, sa nesie v znamení dokumentárnej a reportážnej fotografie s geografickým zameraním najmä na strednú a východnú Európy. Z 38 výstav je tomuto regiónu venovaných až tridsať, či už vo forme samostatných autorských prezentácií, alebo kolektívnych projektov.
"Okrem regionálneho členenia však upozorňujeme aj na historické väzby a na princíp kultúrnej pamäti," informoval o aktuálnom ročníku riaditeľ Mesiaca fotografie 2004 Václav Macek. Dôraz na dokumentárnu fotografiu podľa Maceka nebol zámerom, ale vyplynul z toho, čo sa v týchto krajinách aktuálne deje. "Dokumentárna fotografia dokáže podať hlbšiu správu o živote." V posledných rokoch sa dostáva do popredia práve tento typ fotografie, ktorý zatláča inscenovanú fotografiu dominujúcu v 90. rokoch.
K veľkým projektom, ktoré sa tento rok na festivale prezentujú, patrí objavná výstava z dejín slovenskej fotografie, venovaná autorovi Milošovi Dohnánymu, veľkolepý projekt Akt v českej fotografii 1960 - 2000 kurátorov Jana Birgusa a Jana Mlčocha. Uplynulý týždeň sa už otvorili dve veľké výstavy - slovenského autora Igora Grossmanna a českých cestovateľov Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda.
V línii známych zahraničných mien, akými boli v minulých ročníkoch výstavy Annie Leibowitz či Henri Cartiera-Bressona, sa tento rok predstaví dielo švajčiarskeho autora René Burriho. Jeho meno sa spája aj s bývalým Československom, o ktorom urobil fotografický cyklus. V Bratislave predstaví dokumentaristickú prácu 50. až 90. rokov, ktorá je podľa Maceka "sugestívnou správou o tom, čo Nemecko robí odlišným od ostatnej Európy".
Okrem výstavných projektov prináša Mesiac fotografie aj nevýstavné aktivity. Medzi ne patrí hodnotenie portfólií, kde sa doteraz prihlásilo viac ako 80 autorov z celej Európy. Už po tretí raz sa uskutočňuje súťaž o najlepšiu knihu strednej a východnej Európy, o ktorú bude súťažiť viac ako sto vydavateľov. Minulý rok sa prvýkrát uskutočnili fotografické dielne, ktoré viedol s úspechom Kamil Varga, preto sa tento rok rozhodli organizátori dielne zopakovať a rozšíriť na štyri oblasti (dokumentárna fotografia, krajina, akt a platinotypia), ktoré budú viesť renomovaní lektori.
Ďalšou mimovýstavnou aktivitou bude medzinárodná konferencia fotografie, kde zaznejú prednášky o súčasnej litovskej fotografii, ženskej fotografii či prednáška o fotografických časopisoch v Rusku. Prezentovať sa budú aj nové publikácie, ktoré vydala spoločnosť FOTOFO - Aurela Hrabušického o Milošovi Dohnánym a kniha Josefa Mouchu Zážitek arény.