Putin odpustil Rachmonovovi dlh a získal zásadný vplyv v krajine.
FOTO - REUTERS
Najchudobnejšia z postsovietskych republík vymenila svoje miliardové dlhy za sobáš s Moskvou. Rusko otvorilo v Tadžikistane svoju najväčšiu pozemnú vojenskú základňu v zahraničí a skúpilo podstatnú časť energetického i alumíniového priemyslu krajiny.
Posledná návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina v Tadžikistane bola právom označená za historickú. Najvýznamnejšou na celej veľkolepej šou však bola drobná udalosť, ktorú si všimol málokto. Po vztýčení ruskej štátnej vlajky na novej ruskej vojenskej základni 20 kilometrov od metropoly Dušanbe sa tadžická a ruská delegácia na čele s prezidentmi Emomalim Rachmonovom a Putinom odobrali do štábu, aby udalosť zapili a pohovorili o budúcnosti.
"Budeme vojenskú prítomnosť v Strednej Ázii ďalej posilňovať," vyhlásil hrdo Putin a vedel, že ho nepočúvajú len v Moskve a Dušanbe.
Americká delegácia vedená veľvyslancom USA v Tadžikistane Richardom Hoglendom zostala na dvore. Američania trápnu chvíľku vyriešili diplomatickými úsmevmi. Zápas o ovládnutie chudobného, ale strategicky položeného Tadžikistanu nateraz prehrali.
Cena za strategickú polohu
Na základni je 201. gatčinská motostrelecká divízia, ktorá sídli na tadžickom území už od konca 2. svetovej vojny. O jej statuse sa rokuje 10 rokov. Posledné roky boli rozhovory veľmi napäté. Dôležitosť Tadžikistanu totiž po 11. septembri 2001 vzrástla. Spojenci na čele s Američanmi odtiaľ podnikali nálety proti talibom v susednom Afganistane a sľubovali za poskytnutie vojenského útočiska investície do zanedbanej ekonomiky.
Rachmonov otvoril dvere Američanom a naznačil tak Rusku, že bude musieť za zachovanie svojich pozícií v regióne viac platiť, ale Rusi mali pred USA náskok. Strážili afgansko-tadžickú hranicu a vo vnútrozemí sídlila 201. ruská divízia.
Hranicu teraz Moskva len nerada odovzdáva Tadžikom. Zato dostala do prenájmu za symbolickú cenu 0,3 dolára ročne pozemky pod základňami. Rusko sa stáva najväčšou vojenskou silou v krajine.
Okno do Vesmíru
Rusi sa neuspokojili len so základňou. Získali ešte ojedinelý kozmický komplex NUREK, zvaný tiež Okno. Vojenské opticko-elektronické centrum pochádza ešte z čias ZSSR. Leží v nadmorskej výške 2200 metrov v pohorí Pamír, v mieste, kde je oblačnosť iba 10 dní v roku. Je z neho možné pozorovať objekty vzdialené až 40-tisíc kilometrov od Zeme.
Záujem o objekt mali i ďalšie cudzie vojenské veľmoci. Lenže Rusi za Okno odpustili Tadžikistanu 242,5 milióna dolárov z celkového dlhu, ktorý sa vyšplhal na 300 miliónov dolárov.
Rachmonov vzápätí verejne sľúbil, že všetci Tadžici sa už v materskej škole budú učiť po rusky. "Ak Rusko daruje Tadžikistanu ešte pár miliónov dolárov, urobia z ruštiny štátny jazyk," neodpustil si štipľavý komentár ruský denník Kommersant.
Ďalšie časti tadžického dlhu Moskva premení na akcie. Ruskí podnikatelia vybraní Kremľom sa stávajú spolumajiteľmi nedostavaných hydroelektrární, majú v úmysle vložiť do ekonomiky krajiny viac než dve miliardy dolárov, zvýšiť výrobu jedného z najmodernejších alumíniových závodov na území bývalého ZSSR na 500-tisíc ton ročne a postaviť v Chatlonskom okrese ešte jeden nový.
"Teraz nás už nebude dusiť dlh Ruska," vyhlásil pri lúčení Rachmonov.
Ruských vojakov na hranici s Afganistanom majú vystriedať tadžickí. Moskva zato získala najväčšiu základňu mimo svojho územia. FOTO - REUTERS
Autor: agentúra Epicentrum pre SME