ČLENSTVO V EÚ:
stanovuje kritériá na pristúpenie k únii, pozastavenie členstva a na dobrovoľné vystúpenie.
INŠTITÚCIE:
* Európska komisia: Do roku 2014 v nej má mať každý členský štát jedného zástupcu. Potom sa počet komisárov zníži tak, že každý člen by mal "svojho" komisára dve funkčné obdobia z troch.
* Predsedníctvo v Rade ministrov: ustanovené kolektívne predsedníctvo únie s vnútornou rotáciou. Radu ministrov zahraničia bude riadiť minister zahraničia EÚ.
* Rozhodovanie v Rade ministrov: hlasovanie klasifikované väčšinou (väčšina prípadov), uznesenie je prijaté, ak sa pre neho vysloví najmenej 55 percent členských štátov (aspoň 15 krajín), reprezentujúcich 65 percent obyvateľov. Blokačnú menšinu nemôžu zostaviť menej než štyri krajiny. Jednomyseľnosť zostáva v zahraničí a bezpečnostnej politike, v otázkach daňových, rozpočtových, sociálnych, v zahraničnom obchode a v oblasti vnútra a justície.
* Vzniká funkcia predsedu Európskej rady (prezident EÚ), ktorý má riadiť summity únie, je volený na dva a pol roka.
* Európsky parlament: jeho právomoci sa významne rozšíria, bude spolurozhodovať prakticky o všetkom s Radou ministrov EÚ.
Zmeny s výnimkou komisie vstúpia do platnosti v roku 2009, úrady prezidenta a ministra zahraničia budú obsadené po ratifikácii ústavy v 25 krajinách.
PRÁVA OBČANOV:
majú petičné právo k Európskemu parlamentu, eurokomisia sa musí zaoberať návrhom zákona, pokiaľ ho predloží aspoň milión ľudí. (čtk)