FOTO SME - ANDREA KOPERNICKÁ
Keď sa pred tromi rokmi začal objavovať komiks Hana a Hana vo veľkosti zápalkovej škatuľky na stránkach českého týždenníka Reflex, málokto tušil, že sa z neho stane bestseller. Hana a Hana svojím minimalistickým spracovaním formy, ale aj obsahu, ktorý sa točí vlastne iba okolo jednoduchých komentárov dvoch sexi tínedžeriek v ich detskej izbe, priblížil komiks aj ľuďom, ktorí k nemu, najmä v strednej Európe, nemali taký vrelý vzťah ako na Západe či ešte viac v Ázii (preslávené japonské manga komiksy).
Jana a Jana
Na začiatku boli Jany. MILOŠ GAŠPAREC, skončený architekt na bratislavskej VŠVU, si svoju civilnú službu odpracoval v jednej zo slovenských galérií. Počas stráženia výstav začali vznikať prvé kresby. "Začalo sa to ako underground, Jana a Jana. Je pravda, že si tie baby na začiatku nebrali servítky pred ústa," hovorí pre SME autor. Verzia Jany a Jany bola v naturálnejšom štýle.
Hany sú v prejave sofistikovanejšie, ich výtvarná štylizácia smeruje k minimalistickej skratke s popartovým cítením. "Išlo o to, aby to nebola makačka. Chcel som príbeh a dialógy. Krížiky namiesto očí sú jednoducho preto, že oči sa zle kreslia. Navyše, japonské manga majú veľké oči, tak ja som urobil malé." Hany skusmo poslal do českého týždenníku Reflex, kde sa komiks ujal, a dnes si ho mnohí pri roztvorení stránok čítajú ako prvé.
Ty jo
Hana a Hana reprezentujú myslenie a životné postoje generácie tínedžerov. Avšak ich dialógy so svojimi už preslávenými vsuvkami "ty jo" a "hele" čítajú s nadšením všetky vekové kategórie. "Snažil som sa používať čisto hovorovú reč," hovorí Gašparec, "tieto výrazy sa v českých komiksoch doteraz neobjavovali." Inšpiráciu k dialógom berú autori z bežného života. Avšak na začiatku inšpirácie bola reálna žena. "Do galérie chodievala dievčina, ktorá nám rozprávala svoje príbehy. A to ma inšpirovalo. Niekedy to, čo rozprávala, boli dosť tvrdé veci," hovorí Gašparec.
Gašparcove komiksy sú netradične statické, sú akýmsi zastaveným časom, čím v istom zmysle predstavujú opak akčných komiksových scén, evokujúcich pohyb na filmovom páse. Hany v stripoch zväčša polihujú na posteli, na lavičke, na lúke. "Navyše, tým, že nemajú oči, nemajú ani špecifický výraz, a tým sú cool. Len tak sa vyvaľujú a komentujú život."
Hana a Hana na pultoch
Komiks Hana a Hana vyšiel v pražskom vydavateľstve BB art ako knižná publikácia. Na otázku, či by si chcel vyskúšať vytvoriť komiks už existujúceho literárneho diela, Gašparec odpovedá, že radšej si príbehy vymýšľa sám. "V knižkách je veľa vecí vymyslených tak, že sa ťažko kreslia. Láka ma to, ale radšej si tie príbehy naozaj vymyslím sám," dodáva autor.