Truman Capote a Raňajky u Tiffanyho

Sú ich tisíce. Naivných, obyčajných, dobre vyzerajúcich mladých žien, ktoré si myslia, že sa zbavia priemernosti, každodennej tvrdej driny a budú žiť ako hviezda prvej veľkosti. Žiť americký sen podľa obrázkových časopisov, dnes aj podľa televíznej reklam

y. Veď to vyzerá tak jednoducho - dostať sa na vrchol. Treba prekonať len pár prekážok, trochu sa pokoriť, trochu klamať, občas robiť niečo nie celkom fér, ale potom príde nádherný život celkom podľa predlohy z časopisu. Všetko ide ľahko, ľahučko auž-už sa sen naplní. Truman Capote zachytáva vo svojej novele Raňajky u Tiffanyho jeden taký pokus mladej dievčiny Holly a jej spolubývajúcej.

"Nemusela ani prstom pohnúť, iba keď chcela zjesť kus koláča. Alebo keď sa chcela učesať a poslať si po obrázkové časopisy. Chodilo nám do domu tých časopisov asi za sto dolárov. A tie časopisy to vlastne všetko zavinili. Tie obrázky ju načisto očarovali. Žila ako vo sne. To bolo aj príčinou, že začala čoraz ďalej odchádzať z domu. Jedného dňa odišla a už sa nevrátila."
(Truman Capote, Raňajky u Tiffanyho)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Román vyšiel v roku 1958 a hoci ešte nezachytil nástup televízie, aj tak naplno vystihol "život podľa reklamy". Americký spisovateľ Truman Capote je tu rozprávačom príbehu v prvej osobe. Je citovo zaangažovaný do hlavnej hrdinky, i keď jeho láska má skôr tútorský charakter.

Svoju hrdinku chápe a sympatizuje s ňou, aj keď sa predáva. Chápe aj jej tvrdosť moment, keď opúšťa hrdinka svojho kocúra - aj jej naivitu. Dokonca sa snaží pochopiť aj jej svojskú predstavu o zodpovednosti a cti. "No, zlatíčko, možno som úplne skazená, ale svedčiť proti priateľovi nepôjdeme. Ani keby mu dokázali, že pašoval drogy do dievčenského internátu. Ľudí posudzujem podľa toho, ako sa správajú ku mne a starý Sally ma možno aj trochu využíval, možno nekonal so mnou stopercentne, ale je to náramný chlapík, a tak nech ma radšej čapne tá tlstá ženská, než by som im pomohla usvedčiť Sallyho."

SkryťVypnúť reklamu

Capote sa snaží aj o určitú analýzu, prečo je život týchto mladých žien predurčený: sú to podľa neho ich skúsenosti z detstva - tvrdé pomery a náhle zvraty. "Nikdy sa nezmenia, pretože priskoro získali základné znaky svojej povahy, ktorá tak ako rýchle zbohatnutie vedie k strate úsudku; u jednej z tých dvoch prevážila realistka a u druhej naivná romantička." Hlavná hrdinka "v súčasnosti na cestách" nekončí svoje hľadanie, nevzdáva sa túžby naplniť svoj sen, a autorovi ostáva trpké poznanie, že mu unikla.
Capote sa narodil v roku 1924 v New Orleans a zomrel v roku 1984 v Los Angeles za záhadných okolností (možno predrogovanie alebo alkoholický šok).

Svoj spisovateľský talent objavil už v škole - zúčastňoval sa na školských literárnych súťažiach. Profesionálnym spisovateľom sa stal po rokoch túlania a nevšedných zamestnaní. Bol profesionálnym tanečníkom či pomocnou silou v časopise.
Už ako 19-ročný v roku 1949 publikoval svoje prvé poviedky vydané v zbierke Strom noci a iné poviedky. Romány ako Iné hlasy, iné izby z roku 1948 a Lúčna harfa z roku 1951 boli aj zdramatizované. Písal aj filmové scenáre - Premôž diabla (1953) a muzikály - Dom kvetov (1953). Precestoval svet, dokonca aj krajinu sovietov a zverejnil z tejto cesty reportáže v knihe Počuť múzy.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojich dielach sa väčšinou opiera o autentické zážitky, a preto majú všetky faktografický charakter. Pre ich štýl mu vyhovovalo aj písanie reportáží. Román-dokument Chladnokrvne - o vyvraždení jednej cansaskej rodiny - je rekonštrukciou príbehu vraždy, a bol aj podkladom na filmové spracovanie.
Capote je viac dokumentarista ako kritik. Nemá žiadne "zaručené" recepty na život a najmä nemoralizuje a nepoučuje. Jeho štýl je ľahký, čítavý, ale literárne vycibrený. Slovo je však len na to, aby mu pomohlo vyjadriť situáciu. Hlavnou črtou jeho diela je zážitok a pocit.
Posledné diela už nedosiahli hodnotu predchádzajúcich a nemali ani všeobecný ohlas. Novela Raňajky u Tiffanyho sa však dočkala vo svete mnohých reedícií.

Autor: ds

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 355
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 938
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 156
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 896
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 101
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 681
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 620
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu