FOTO - REUTERS
"Bol mi inšpiráciou od mojich štrnástich rokov. Koho teraz budem počúvať? Myslím na teba. Ďakujem John Peel!" reagoval na smrť najslávnejšieho britského rozhlasového DJ-a spevák Radiohead Thom Yorke. Hudobná Británia smúti. Peela, ktorý zomrel vo veku 65 rokov na infarkt počas dovolenky v Peru, v Británii považovali za ikonu rozhlasového moderátorstva, ktorý uprednostnil "myšlienku pred zbytočným táraním". Bol jednou z najvplyvnejších osôb na britskej hudobnej scéne a objaviteľom mnohých talentov populárnej hudby.
Peel bol symbolom šesťdesiatych rokov, podobne ako The Beatles alebo The Rolling Stones. Narodil sa v Heswalle, neďaleko Liverpoolu. Do BBC prišiel v roku 1967, o jeho osude vraj rozhodla pieseň Heartbreak Hotel v podaní Elvisa Presleyho, ktorá mu určila hudobnú dráhu.
Bol jedným z prvých DJ-ov, ktorý v 70. rokoch zachytil vlnu punku, reggae alebo hip-hopu predtým, než sa stali súčasťou hlavného prúdu. Podľa speváka Manic Street Preachers Jamesa Deana Bradfielda mu Peel otvoril nepoznané hranice hudby. "Vďaka nemu som počul tú najpodivnejšiu, ale aj najvplyvnejšiu hudbu. Boli to veci, ktoré som si nemohol kúpiť v západákovom Cardiffe. Bol oknom do nového sveta."
Bol jedným z prvých DJ-ov hrajúcich v rockových setoch aj vážnu hudbu. Veľký záujem pútal aj jeho program John Peel Session, v ktorom umožňoval hrať vybraným kapelám naživo v rádiu. Podľa gitaristu skupiny The Smiths Johnnyho Marra sa skupina stala známa vďaka jeho šou: "V jeho šou sme hrali množstvo nových piesní. Boli to niektoré z našich najlepších nahrávok."
Po revolúcii sa do šou dostala aj česká skupina Ecstasy Of Saint Theresa. "Jeho program som počúval predtým, než sme sa vôbec stretli," spomína pre SME frontman populárnej "Extázy" Jan P. Muchow. "Bolo neuveriteľné, keď sme sa dozvedeli, že hrá naše platne. Potom nás pozval nakrútiť session. Pamätám si ho ako decentného pána s mladíckou povahou. Bol celý čas v pohode."
Podľa Muchowa sa Peelovi veľmi páčilo, čo skupina nahrala. Peelov program otvoril Ecstasy Of Saint Theresa dvere do Anglicka. "Bolo to najdôležitejšie stretnutie. Na základe John Peel Session sme podpísali nahrávaciu zmluvu a urobili sme zopár koncertov. Jeho zásluha spočíva aj v tom, že sa venoval i skupinám, ktoré také známe nie sú," dodal český hudobník, podľa ktorého bol Peel až do konca života "v obraze", pretože sa v súčasnosti venoval aktuálnym gitarovým skupinám ako The Strokes alebo The White Stripes.
Podľa BBC scéna pre nové talenty na slávnom festivale Glastonbury bude niesť Peelovo meno.
PETER BÁLIK