Jásira Arafata v nedeľu ukázali novinárom. Keď od neho odchádzali tuniskí lekári, usmieval sa.
FOTO - REUTERS
Tvrdia to nezávislí palestínski novinári a intelektuáli, ktorí požadujú, aby samospráva vydala o Arafatovom zdravotnom stave podrobnú a pravdivú správu.
Doterajšie informácie sú skromné: Arafat sa mal zle, ale už mu je lepšie a je v rekonvalescencii. Preto bude pracovať menej ako svojich obvyklých 18 hodín. Je pravda, že prerušil ramadánový pôst, ale to len na naliehanie lekárov, pretože musí brať lieky.
Samospráva najprv tvrdila, že Arafat má chrípku, potom priznala, že ho trápi veľký žlčníkový kameň, ktorý treba vybrať. Nemocnica v Ramalláhu, kam mu Izrael povolil odísť na ošetrenie, však na takýto zákrok nie je vybavená.
Najbližšia dobrá klinika je v jordánskom Ammáne. Tam by mohol palestínsky predák odletieť. Vie však, že Jeruzalem by nesúhlasil s jeho návratom domov. Arafata už viac ako tri roky držia v jeho sídle v Ramalláhu. Podľa Izraela je priamo zapojený do organizovania teroru a tak ho treba držať pod zámkom.
Arafat sa preto napriek obrovským bolestiam a špekuláciám, že má rakovinu žalúdka, rozhodol zostať v Ramalláhu. Nebojí sa ani tak o to, že by opustil palestínsky ľud, ale o to, že by stratil kontrolu nad palestínskymi územiami. Napokon podpora ľudu by po jeho prípadnom exile ešte vzrástla. Na moc a peniaze v samospráve by však nemal priamy dosah.
To je preňho kľúčové, aj keď je zrejmé, že jeho moc pomaly upadá. Minulý rok musel po nátlaku Američanov a Európskej únie spraviť nepredstaviteľný krok: vymenoval palestínskeho premiéra. Čo je však nebezpečnejšie, bojuje sa aj medzi rozvetvenými palestínskymi bezpečnostnými zložkami. V minulých dňoch sa opäť niekto pokúsil zabiť Arafatovho príbuzného Músu Arafata, šéfa palestínskej bezpečnosti v pásme Gazy.
Pokusy o atentáty sa samospráve nedarí pred verejnosťou ututlať. O mnohých prípadoch vrážd na objednávku a krvnej pomsty informujú palestínski novinári len mimo palestínskych území.
Od nich pochádza informácia, že Arafata v utorok navštívil aj bývalý premiér Mahmúd Abbás. To je veľmi neočakávaný krok, pretože po tom, čo Arafat Abbása do krvi pourážal sa spolu niekoľko mesiacov nerozprávali.
Abbásov príchod môže znamenať dve veci: chce späť do samosprávy, alebo, čo je oveľa pravdepodobnejšie, je to s Arafatom také zlé, že sa v ňom alebo v šéfovi samosprávy pohlo svedomie.
JANA MIKUŠOVÁ