Nominovaný predseda Európskej komisie Portugalec José Barroso musel včera priznať porážku. FOTO - ČTK/AP |
Budúci šéf Európskej komisie José Barroso včera kapituloval. Vo chvíli, keď bolo jasné, že jeho tím s kontroverzným talianskym komisárom Roccom Buttiglionem nedostane podporu Európskeho parlamentu, svoj návrh stiahol. Európsky parlament tak včera o dôvere komisii vôbec nehlasoval.
Únia tým obišla zmluvu z Nice, ktorá začala platiť vstupom nových členských krajín. Tá zaväzovala novú komisiu ujať sa úradu 1. novembra. Keďže o komisii sa včera vôbec nehlasovalo, nová komisia sa podľa predstaviteľov únie môže ujať úradu neskôr. "Ak sa na tom európske inštitúcie dohodli, tak sa nemusí postupovať podľa zmluvy z Nice," povedal včera pre SME predseda Európskeho parlamentu Josep Borrell.
Šéfom novej komisie naďalej ostáva Barroso, ktorému europarlament vyslovil dôveru v júli. Včera pripustil personálne zmeny v novom zložení, o menách a rezortoch odmietol hovoriť. "Mojím úmyslom je urobiť to najnutnejšie, ale nič navyše." Nový návrh chce predložiť čo najskôr a predstaviť "silný tím, ktorý bude mať podporu naprieč politickým spektrom".
Najkontroverznejšou postavou ostáva Talian Buttiglione, ktorý ako jediný nezískal podporu jedného z európskych výborov. Časť socialistov žiadala, aby v novej komisii dostal iný rezort. "To je minimum, ktoré žiadame," povedal Hannes Swoboda z frakcie socialistov. Druhá časť socialistov, liberáli, Zelení a komunisti chcú, aby v novej komisii nebol vôbec.
Talianska vláda včera na nominácii Buttiglioneho trvala. Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini dodal: "Zatiaľ."
Väčšina europoslancov vyzývala Barrosa, aby urobil viac zmien. Spomínali sa mená ďalších piatich komisárov, ktorých europarlament kritizoval počas vypočúvania.
Zmeny požadovala aj najsilnejšia frakcia ľudovcov, ktorá bola pripravená Barrosovu komisiu podporiť. Šéf ľudovcov Hans-Gert Pöttering vymenoval Maďara Lászloa Kovácsa, Lotyšku Ingrid Undreovú a Holanďanku Neelie Kroesovú.
O zmenách bude rokovať Barroso s členskými krajinami, ktoré nominujú komisárov. Prvú príležitosť bude mať už zajtra v Ríme, kde sa šéfovia štátov a vlád stretnú na slávnostnom podpise európskej ústavy. Väčšina členských krajín vrátane predsedajúceho Holandska chce urobiť všetko preto, aby sa nová komisia ujala úradu čo najrýchlejšie. "Nepotrebujeme žiadny inštitucionálny konflikt," reagoval nemecký kancelár Gerhard Schröder.
Autor: MICHAL HAVRAN ml., ŠtrasburgMIRIAM ZSILLEOVÁ