Budúci šéf Európskej komisie José Barroso včera nevyužil poslednú šancu získať si na svoju stranu nespokojných europoslancov. Debata o kontroverznom talianskom komisárovi Roccovi Buttiglionem sa tak deň pred voľbou novej komisie zmenila na otvorenú konfrontáciu medzi dvoma európskymi inštitúciami.
Barroso, ktorý včera Európskemu parlamentu oficiálne predstavil svoj tím, odmietol Buttiglioneho vymeniť. Ponúkol však europoslancom niekoľko nových iniciatív na boj proti diskriminácii.
Návrhy boli podľa pozorovateľov určené predovšetkým liberálom, ktorí nie sú v postoji k Barrosovi jednotní a môžu hlasovanie rozhodnúť. Väčšinu z nich však nepresvedčil. Podľa posledných odhadov bude proti hlasovať asi 60 liberálov, dvadsať je nerozhodnutých. Zvyšných osem zastáva názor, že komisiu, v ktorej budú mať liberáli historicky najvyšší počet komisárov, treba podporiť.
Európski socialisti, ktorí sú s 200 poslancami druhou najsilnejšou frakciou, chcú hlasovať proti Barrosovi.
Väčšina europoslancov Barrosovi vyčíta, že pripomienky parlamentu ignoroval a spoliehal sa na podporu vlád členských krajín. Socialisti a Zelení vyhlasujú, že počas nedávneho turné po štátoch únie údajne Barroso žiadal premiérov, aby presviedčali národných poslancov hlasovať za komisiu. "Prestaňte telefonovať a nechajte nás pracovať," odkázal vládam šéf Zelených Daniel Cohn-Bendit.
Barroso sa včera snažil napätie zmierniť. "Nechcem s parlamentom súperiť, pretože viem, že zastupuje obyvateľov Európy," povedal podľa Reuters.
Mnohí europoslanci odmietali hovoriť o politickej kríze, ak by komisia dôveru nezískala. "Bude to normálny postup parlamentu, ktorý využije svoje právo," povedal šéf frakcie socialistov Martin Schultz.
Šéf najsilnejšej, ľudoveckej frakcie, ktorá bude hlasovať za, varoval pred dôsledkami odmietnutia komisie. Podľa Hansa-Gerta Pötteringa by to ovplyvnilo výsledok referend o euroústave v členských štátoch únie.
Autor: MICHAL HAVRAN ml., ŠtrasburgMIRIAM ZSILLEOVÁ