Ocenený Vaško z detského domova v Tajnej. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ
Jednu z nich získal aj jedenásťročný Vaško z Detského domova v Tajnej, ktorého matka opustila hneď po narodení. "Často sa pýta na rodinu, no tá na jeho listy nereaguje. Rád maľuje, aj nám zvykne darovať svoje kresbičky," hovorí riaditeľ zariadenia Pavol Andel. Cenu súťaže dostal za obrázok lode. Videl ju na dovolenke v Turecku, na ktorej boli deti vďaka sponzorovi. Namaľoval ju ako jeden zo svojich silných zážitkov.
"Pre každého človeka, zvlášť pre deti, je kresba prirodzeným spôsobom vyjadrovania sa. Deti z detských domovov majú výtvarný prejav rady. Mnohé z nich aj rozvíjajú svoj talent na školách umeleckého zamerania," povedala psychologička Ingrid Hupková z Národného osvetového centra, ktorá sedela v porote spolu s výtvarníkom, pedagógom a riaditeľom detského domova. Niektoré výkresy odrážajú príjemné pocity a pozitívne zážitky autorov, iné zachytávajú ich život v domove.
"Sú práce, ktoré napovedajú, čo dieťaťu chýba. Kreslia povedzme dieťa v náručí matky. Zaujímavé je, že nekreslia otca, iba mama pre ne znamená symbol bezpečia a istoty," dodáva Hupková. V súťaži bol aj abstraktný obrázok duše, vyjadrenej labyrintom. Mnohé z obrázkov boli tmavé, pochmúrne a naznačili, že s dieťaťom by mal pracovať psychológ. Nie je to však zámerom súťaže.
"Analýza detskej kresby je náročná diagnostická metóda. Skúma kompozíciu obrazu, farebnosť či obrysy. Nie vždy znamená sivá farba smútok a veselá radosť. Kresba odráža to, čo dieťa cíti, no treba ho dobre poznať. Ak nakreslilo čiernu mačku, nemusí byť pesimistické. Možno dalo na papier bezprostredný zážitok," hovorí Martin Rothbauer, psychológ Detského domova v Tajnej, kde vyhlásili víťazov súťaže.
(bej)