u príliš hlasného tónu počas hovoru, ak mal telefón takmer vybitú batériu.
Siemens však informácie o tejto chybe zverejnil už v auguste. V tom čase na Slovensku predal len niekoľko desiatok telefónov série 65 a zákazníkom chybu okamžite odstránil na vlastné náklady.
Ďalšie telefóny s označením CX65 a CXT65, ktoré prišli v septembri do predajnej siete operátora Orange a v októbri do EuroTelu, sú podľa vyjadrenia Miloša Krála zo Siemensu bezpečné a majú nahratú novú verziu softvéru. SOI dostala informácie o možnom riziku až 11. októbra z celoeurópskeho systému RAPEX, v ktorom si orgány trhového dozoru vymieňajú informácie o nebezpečných výrobkoch. Do systému ich koncom septembra vložili Gréci.
Keďže v systéme chýbali ďalšie informácie o odstránení chyby, na základe notifikácie vykonala SOI náhodnú kontrolu v EuroTeli a rozhodla o zákaze predaja. Operátora Orange, ktorý predáva podobný model CX65, sa toto opatrenie nedotklo. Na základe písomného stanoviska, v ktorom EuroTel preukázal, že pozastavené mobily boli dodané na trh SR už s odstráneným rizikom spôsobujúcim nebezpečnosť, SOI včera zákaz predaja zrušila. Podľa Miloty Šedajovej, vedúcej odboru metodiky technickej kontroly SOI, je mobilný telefón Siemens CXT65 už voľne v predaji ako bezpečný výrobok.
Eurotel zatiaľ neplánuje žiadnu reakciu voči inšpektorom, hoci ich rozhodnutie mu načas obmedzilo predaj úspešných trhových modelov. SOI totiž postupovala podľa zákona, takže prípadné snahy o vymáhanie škôd by zrejme neboli úspešné. MARIÁN PAVEL