FOTO - TASR
B Vláda schválila Enel ako strategického investora elektrární a dnes mala vypršať trojtýždňová lehota, v ktorej mal Rusko z poverenia vlády dohodnúť detaily. Po tomto období sa už malo začať rokovať o privatizačnej zmluve.
"Rokovania s Enelom sú už dva týždne, ale stále je otvorených až priveľa problémových vecí. Enel nie je ochotný akceptovať veľa požiadaviek štátu. Z priebehu rokovaní som rozčarovaný," komentoval včera Pavol Rusko s tým, že veľké šance na dohodu už nevidí. Podľa jeho hovorcu Maroša Havrana Taliani nie sú prístupní ku kompromisom. "Problémom je rozdelenie kompetencií a štát chce tiež dosiahnuť od investora viac garancií na prerozdelenie zodpovednosti za prípadné riziká, ktoré môžu v elektrárňach nastať," spresnil Rusko.
O priebehu rokovaní ministra informoval privatizačný poradca Peter Mitka zo spoločnosti PriceWaterhouse Coopers, ktorý vyjednávania vedie. Mitka potvrdil, že dospieť k dohode bude ťažké. Proces podľa neho brzdí množstvo bodov. "Ide o kľúčové podmienky na obe strany," povedal. Sporné zmluvy o dodávkach elektriny pre hlinikárne Slovalco a Paroplynový cyklus medzi nimi podľa neho nie sú. "Tie Enel akceptoval už v podanej ponuke," tvrdí Mitka. Čas vymedzený na rokovania vyprší v utorok 2. novembra. "Enel zatiaľ o predĺženie tejto doby nepožiadal," dodal Mitka.
Podmienkou pokračovania rokovaní je podľa ministra Ruska zásadná zmena prístupu zo strany Enelu, ktorý by mal podľa neho rokovania zefektívniť a zrýchliť. "Situácia dnes vyzerá skôr na nedohodu a ak sa zásadným spôsobom nezmení prístup partnerov, bude problematické uzatvárať dohody v termíne, ktorý sme si stanovili," citovala agentúra SITA Pavla Ruska.
Hovorca spoločnosti Enel Ralph Traviato zatiaľ vyhlásenia slovenského ministra nechcel komentovať.
Rusko už naznačil, že ak sa nedohodne s Enelom, odporučí rokovania s investorom, ktorý bol druhý v poradí, alebo zruší tender. Obe alternatívy by musela schváliť vláda.
To by do hry mohlo vrátiť český ČEZ, ktorý za elektrárne ponúkal 690 miliónov eur, čo bolo o 150 miliónov menej ako Enel, a privatizačná komisia jeho ponuku vyhlásila za druhú najlepšiu. ČEZ už vyhlásil, že je pripravený rokovania kedykoľvek obnoviť. "Záleží to od slovenskej strany," povedal hovorca ČEZ Ladislav Kříž.
Na čom zlyhávajú rokovania s Enelom?
Predmetom rokovaní je asi 40 bodov, ktoré sa stanú rámcom na transakčné dokumenty. Medzi ne patrí napríklad:
* rozdelenie kompetencií medzi investorom a menšinovým vlastníkom - štátom,
* rozdelenie akcionárskych práv (obsadenie predstavenstva a dozornej rady),
* garancie a zodpovednosť za prípadné riziká.