Mnohé chodníky v Bratislave nie sú pre chodcov, ale pre autá. Miest na parkovanie je málo a hoci v podzemných garážach voľné miesta často sú, mnohí v nich neparkujú pre vysoké ceny. FOTO SME - RICHARD FILIPKO
BRATISLAVA - V centrách miest, mimo peších zón, majú chodci čoraz väčšie problémy chodiť po chodníkoch. V pracovných dňoch na nich parkujú autá a mnohé chodníky sú nepriechodné.
V Bratislave sú veľké problémy s autami na chodníkoch v okolí Palisád, ktoré majú povesť luxusnej zóny v podhradí. "Napríklad Kozia ulica, Zochova ulica - tam nemá mamička s kočíkom najmenšiu šancu prejsť," hovorí obyvateľ Palisád Martin Schön. "Na Kozej sa snažilo mesto obmedziť parkovanie na chodníku, ale v spodnej časti ulice urobili zábradlie tak, že kočík sa medzi kovovú zábranu a stenu domu nezmestí. Na druhej strane stoja na chodníku autá." S kočíkom treba ísť po ceste, alebo tieto ulice vynechať a ísť stovky metrov okolo.
Hovorca bratislavského magistrátu Milan Vajda priznáva, že ide o jeden z veľkých problémov. Potvrdil to aj hovorca mestskej polície Peter Pleva. "Odťahová služba nestíha odťahovať to množstvo vozidiel, ktorých vodiči porušujú pravidlá," hovorí Pleva. Na chodníku podľa neho môžu autá parkovať jedine, ak je to vyznačené dopravným značením - buď namaľované na ceste, alebo značkou. Podľa Plevu je najviac sťažností v Starom Meste.
Vajda tvrdí, že sťažnosti prichádzajú aj od vodičov: "Za státie na chodníku často mestskí policajti pokutujú, no potom máme množstvo sťažností od pokutovaných."
Podľa neho pribudlo v Bratislave v blízkosti centra od polovice deväťdesiatych rokov zhruba dvojnásobné množstvo parkujúcich áut. Mesto sa snaží dostať autá do podzemia, pri každej novej stavbe musí investor zabezpečiť predpísaný počet parkovacích miest. Ani nové parkoviská však nestačia.
Policajti sa často hnevajú, že verejné podzemné garáže bývajú poloprázdne. Hodina státia v podzemnej garáži ale stojí od 50 do 60 korún.
"Jediné možné riešenie je v zlepšení hromadnej dopravy," hovorí Vajda. (rf)
V Nitre je za parkovanie na chodníku málo pokút
NITRA - V Nitre sa chodci musia vyhýbať autám napríklad na Štúrovej ulici.
"Nie je to nič príjemné vyhýbať sa autám na chodníku, ale nie je to katastrofálne," povedala Veronika Tranová. "Aj na chodníku musím byť v tomto úseku opatrná," hovorí Jana Mišojová.
V centre parkovanie na chodníkoch nie je vážnym problémom. Mestskí policajti si ho všímajú, keď autá obmedzujú a ohrozujú chodcov a ak trvá viac ako niekoľko minút.
"Pokutovanie je v porovnaní s inými druhmi dopravných prostriedkov štatisticky bezvýznamné," povedal náčelník mestskej polície Igor Ziman. Zdôrazňuje, že stred mesta je označený zákazom státia a môže sa v ňom parkovať iba na vyhradených parkoviskách. (bej)
Košice: Na nové parkoviská niet miesta ani peňazí
KOŠICE - Parkovanie na zeleni patrí medzi najčastejšie priestupky vodičov, ktoré trestá mestská polícia v Košiciach. Pokuta môže byť až 1500 korún.
"Oponoval som, že tam, kde som mal zaparkované auto, roky žiaden trávnik nie je. Dokázala to aj fotografia, ktorú mi predložili. Jednoducho, parkuje tam každý," rozčuľuje sa obyvateľ Kuzmányiho sídliska v Košiciach. Zaplatil 200 korún. "Oni zase hovoria, že práve preto tam nie je trávnik. Je to bludný kruh."
Na sídlisku, podobne ako v centre, je parkovacích miest nedostatok. V čase, keď ho budovali, pripadalo podľa technickej normy jedno miesto na desať bytov. Dnes má auto takmer každá domácnosť.
"Na nové parkoviská niet miesta ani peňazí," hovorí Ján Horváth z oddelenia výstavby Miestneho úradu Košice - Staré mesto. Vlani vyčlenili poslanci na výstavbu nových parkovacích plôch pol milióna korún, tohto roku nič.
V roku 2000 vypracoval útvar hlavného mestského architekta pre Staré mesto štúdiu, podľa ktorej by nové parkovacie miesta čiastočne ukrojili zo zelene. "Riešenie ráta aj s podzemnými garážami, ale mestská časť na to peniaze nemá," hovorí Tóth. Obyvatelia Starého mesta bombardujú úrad sťažnosťami. (sen)
V Trenčíne sa ťažko parkuje najmä neďaleko polície
TRENČÍN - Problémy s parkovaním majú vodiči aj v centre Trenčína. Najvyťaženejšia je Palackého ulica vedľa Mierového námestia, ktorá býva zaplnená už okolo siedmej ráno. Potom sa parkuje v uličkách, čo najbližšie k centru.
Zástupca náčelníka mestskej polície Jaroslav Siebert hovorí, že autá v centre mesta na chodníkoch nestoja. "Problém je len v uliciach neďaleko dopravnej polície, kde autá chodia kvôli obhliadkam. Týmito ulicami sa po chodníku cez deň prejsť nedá," hovorí. Podľa neho je situácia zlá aj preto, že nejde o mestské komunikácie. "Chodníky spolu s budovami partia súkromným vlastníkom, ktorí tam parkovanie povoľujú. My preto zasiahnuť nemôžeme," tvrdí.
Zlé možnosti na legálne parkovanie podľa Sieberta vytláčajú autá na chodníky najmä na trenčianskych sídliskách. "Tam sú sťažnosti pomerne časté. Ľudia nám volajú, že autá parkujú napríklad na čerstvo vysadených trávnikoch."
Mestská polícia podľa neho navrhla v meste 30 dopravných značiek, ktoré by upravovali čiastočné pozdĺžne parkovanie na chodníkoch. "S týmito návrhmi ale musia súhlasiť výbory mestských častí." V Trenčíne sa od roku 1970 počet áut zdvojnásobil, parkovacie plochy však ostali takmer nezmenené. (mp)
Banská Bystrica: chodci rezignovali, chodia po ceste
BANSKÁ BYSTRICA - Obyvatelia najväčšieho banskobystrického sídliska Sásová už rezignovali na autá zaparkované na chodníku na Ďumbierskej ulici. Chodia po druhej strane.
"Raz som sa len tak zo žartu pokúsil prejsť, ale musel som niekoľkokrát vyjsť na cestu," hovorí jeden zo Sásovčanov. Veľké sídlisko nemá garáže ani dostatok parkovacích plôch.
Hovorca mestskej polície Luboš Rovňan priznáva, že vodiči na najväčšom sídlisku skutočne nemajú kde parkovať.
"Keď sa občania sťažujú, okamžite situáciu riešime, ale je nás málo," hovorí Rovňan.
Obyvatelia sídliska, ktorí nemajú kde parkovať, navrhujú, aby z chodníka a časti zelene za plotom urobilo mesto parkovacie miesta. "Sťažovali sme sa. Nikto nič nevyriešil, tak stojíme na chodníku," hovorí mladá pani.
Mestská polícia tiež navrhla magistrátu, aby z niektorých, najmä trávnatých plôch, kde vodiči stávajú, urobili parkoviská. Rovňan tvrdí, že nové parkoviská už vznikli.
Podobná situácia je na viacerých miestach v Banskej Bystrici. Autá parkujú na chodníkoch takmer všade, napríklad na Bakossovej ulici pri námestí, ale aj na sídlisku Radvaň. (wm)
Trenčianskou ulicou Horný Šianec cez deň chodci prechádzajú po vozovke. Autá parkujú na chodníkoch z oboch strán. Neďaleko totiž sídli dopravná polícia, kam vodiči jazdia s autami na obhliadky. FOTO SME - MICHAL PIŠKO
Niektorí obyvatelia banskobystrického sídliska Sásová si myslia, že existuje tichá dohoda magistrátu s mestskou políciou, aby vodičov nepokutovali, mestská polícia to však popiera. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK