BRATISLAVA 7. decembra (SITA) - Mladá fronta Dnes v piatkovom vydaní zverejňuje článok predsedu ODS a Poslaneckej snemovne Václava Klausa, ktorý poskytol redakcii pred svojim bruselským prejavom 5. decembra. Článok začína návratom k premenovaniu Európskeh
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
o spoločenstva na Európsku úniu pred desiatimi rokmi podpisom Maastrichtskej zmluvy.
Ako pokračuje, zdanlivo sa nestalo nič iné než výmena jedného písmenka - skratka sa zmenila z ES na EÚ. "Stalo sa to na záver osudového 20. storočia, v ktorého priebehu Európa dvakrát skoro zničila samu seba. Bolo to vo chvíli, keď sa definitívne skončil komunizmus a zdalo sa, že už naveky zvíťazila sloboda a my sme dúfali, že sú nebezpečné ideológie minulosti definitívne zdiskreditované. Ukázalo sa však, že to tak nie je," napísal Klaus. Podľa neho v Európe vládne a silnie sociálnodemokratický pohľad na svet, "teda staronový, nám dobre známy kolektivizmus, ktorý zásadne determinuje atmosféru začínajúceho sa tisícročia."
Práve Maastrichtská zmluva je podľa neho produktom tejto novej ideológie, ideológie europeizmu, ktorá je "konglomerátom (či amalgámom) radu skorších neliberálnych postojov". Maastricht znamenal kvalitatívny prechod od spoločenstva suverénnych európskych štátov k únii, ktorá je štátom nadradená, a ktorá sa preto snaží získavať svoj mandát a svoju autoritu od regiónov či priamo od jednotlivých obyvateľov Európy. "Ide o novodobé zjednotenie Európy, ktoré je jej priekopníkmi považované za výhru nad jej fragmentáciou v minulosti," píše Klaus. Ako dodáva, náklady a výnosy tohto zjednotenia nikto vážne neporovnáva, respektíve apriórne sa predpokladá, že sú jeho náklady nulové a jeho výnosy veľké. Tento predpoklad je treba testovať.
Klaus ďalej píše, že historici úplne presvedčivo dokazujú, že fragmentácia Európy - v porovnaní s inými veľkými ríšami - vytvorila jej slobodu. Podľa neho to jednoznačne implikuje, že najvýznamnejšiu garanciu individuálnej slobody predstavuje demokratický národný štát, a že v tomto zmysle je veľká celokontinentálna únia, ovládaná jednou centrálnou autoritou, nesporným nebezpečenstvom. Ani v najmenšom preto nepochybuje o tom, že udržanie národného štátu znamená kľúčový predpoklad pretrvania liberálnodemokratickej spoločnosti.
Maastrichtský europeizmus je podľa Klausa produktom neliberálneho myslenia, ktoré "žiaľ nie je výsadou socialistického či sociálnodemokratického postoja, ale i postoja kresťanskodemokratického". Uviedla Mladá fronta Dnes.