BRATISLAVA - Európski výrobcovia textilu majú strach zo zaplavenia európskych trhov lacným textilom z Číny. Od budúceho roku totiž majú prestať platiť kvóty na dovoz čínskeho textilu, ktoré trh únie chránili doteraz. Vzťahy medzi členmi Svetovej obchodnej organizácie sa tak majú plne liberalizovať. Textilný priemysel je v Európe citlivá oblasť výroby a z úplnej liberalizácie majú strach aj silné európske ekonomiky, ako je na príklad Francúzsko či Taliansko.
Slovensko už s čínskym tovarom bojuje
Slovenskí výrobcovia síce hovoria, že neobmedzený dovoz čínskeho textilu môže byť po januári problémom, nie je to však nič nové a s textilom z Číny bojujú už dlhšie. "Tento problém tu je už asi desať rokov. Slovenský textilný priemysel je tak už niekoľko rokov odkázaný sám na seba," povedal Peter Beno, hovorca firmy Tatrasvit Svit-Socks, ktorá vyrába ponožky. Či sa situácia po uvoľnení kvót ešte zhorší, nevedel predpovedať. Už teraz totiž veľká časť textilu z Ázie pochádza z nelegálneho dovozu. "Ponožkám za desať korún nemôžeme a ani nechceme konkurovať," dodáva.
V pozore sú aj českí výrobcovia. Boja sa, že ich čínsky textil vytlačí z európskych trhov. "Asi 70 percent českých textilných a odevných firiem exportuje na trhy Európskej únie. Po otvorení trhov lacnej ázijskej produkcii by sa zvýšila konkurencia v západnej Európe a veľa českých firiem by v novej situácii neobstálo," upozornil viceprezident Asociácie textilného a odevného priemyslu Jiří Kohoutek.
Asociácia odhaduje, že minulý rok bolo do Česka z Ázie nelegálne dovezených asi 30 percent spotreby textilu. Tento rok takýto dovoz mierne klesol, keďže vstupom do únie začali platiť európske kvóty. Podľa údajov českej asociácie by otvorenie sa ázijským výrobkom mohlo znamenať stratu až 40-tisíc zo súčasných 95-tisíc pracovných miest.
Únia chce dovoz z Číny monitorovať
Viac ako výrobcovia na poplach bijú európski úradníci v Bruseli. Navrhujú zlepšenie monitorovacieho systému obchodu s týmto tovarom, aby mohla únia lepšie čeliť očakávanému prílevu lacného textilu. Komisia dokonca pripravila plán výskumu a inovácií, zvyšovanie kvalifikácie, boja proti pašovaniu a falšovaniu tovaru.
Súčasťou je aj zlepšenie prístupu európskych výrobcov na tretie trhy a rýchle vytvorenie zóny voľného obchodu so Stredomorím.
Doterajšiu liberalizáciu obchodu s Európskou úniou dokázala najlepšie využiť práve Čína, ktorej export v oblastiach, kde boli už zrušené kvóty, vzrástol v rokoch 2001 až 2003 takmer o 100 percent. Čína je najväčším vývozcom textilu do únie a je aj najväčším exportérom oblečenia na svete.
(tc, čtk)