Niektorým sa to nepáči. "Vlani sme zamestnávateľom odovzdávali výpis z registra trestov. Stálo ma to 300 korún a deň voľna, kým som ho zohnal. Teraz mám zase doniesť odpis - na čo je to dobré?" pýta sa jeden stredoškolský učiteľ.
Ďalší zase nemá jasno v tom, aký je rozdiel medzi odpisom a výpisom: "Mám záznam v odpise z registra trestov, roku 1970. Vo výpise však záznam nemám. Môžem aj napriek tomu učiť alebo nie?" pýta sa.
Podľa Svetlany Husárovej z tlačového oddelenia Generálnej prokuratúry, ak je výpis čistý, ale v odpise je záznam, by mohlo ísť o zahladený trestný čin. "Mohlo ísť o čin, ktorý už bol zahladený, napríklad amnestovaný. Mohlo ísť len o politickú perzekúciu, mohol čin spáchať ako mladistvý - to už musí vedieť on. V každom prípade však na otázku, či učiť môže alebo nie, môže odpovedať len jeho zamestnávateľ. Jemu by mal vysvetliť, o aký čin išlo a podľa toho sa zamestnávateľ rozhodne," vysvetlila.
Podľa nej ak už učiteľ učí, teda je verejným zamestnancom, a má v odpise záznam menej vážneho trestného činu, nemusí to ovplyvniť jeho kariéru. "Vždy sa dá so zamestnávateľom dohodnúť."
Iné by bolo, keby sa ešte len chcel stať verejným zamestnacom. "V tom prípade sa na výpis či odpis so záznamom prihliada. Ak by chcel byť napríklad policajtom, určite by ho neprijali." (sr)