Panica, Jesenské, Veľký Blh, Teplý Vrch a Bátka.
Po nariadení regionálneho úradu zdravotníctva začnú pediatri od pondelka "postexpozičnú imunizáciu". V niektorých postihnutých obciach už proti žltačke očkujú týždeň.
Z peňazí zdravotných poisťovní by mali v najbližších týždňoch zaočkovať takmer 800 detí zo spomenutých obcí a za 1,8 milióna korún z ministerstva zdravotníctva aj 200 detí z rómskeho sídliska Dúžavská cesta. Vakcína je účinná desať rokov.
Na likvidácii rizika epidémie sa bude podieľať aj Komplexná centrálna záchranná služba v Rimavskej Sobote. Podľa predsedu predstavenstva Jána Culku, je v postihnutej oblasti nevyhnutná plošná dezinfekcia vody a dezinsekcia.
Odborníci odhadujú náklady približne na 300-tisíc korún. "Tento týždeň by sme mali dostať peniaze od ministerstva aj od sponzora a môžme spolu s Dobrovoľným požiarnym zborom začať," povedal Culka. Predpokladá, že akcia bude mať veľký účinok a vplyv na potlačenie žltačky. Záchranná služba už úspešne zasahovala pri epidémiách žltačky vo Vrútkach a v Snine.
"Stojíme na prahu epidémie," povedal približne pred týždňom hygienik regionálneho Úradu verejného zdravia v Rimavskej Sobote Dušan Béreš. Je presvedčený, že pôvodcom žltačky je nedostatočná hygiena a zlá sociálna situácia niektorých vrstiev obyvateľstva.
V okrese nemá z približne 85-tisíc obyvateľov 35-tisíc ľudí vodovod a približne rovnaký počet kanalizáciu.
Situácia sa zhoršila, keď vodári pohrozili odstávkou vody najmä na sídlisku Dúžavská cesta. Vedeniu mesta a hygienikovi sa podarilo odstávku oddialiť aspoň do konca októbra.
DANIEL VRAŽDA