Policajti pred kórejskou školou bránili fotografom v práci. FOTO - REUTERS
Pre 29 Severokórejčanov sa včera v Pekingu šťastne skončila riskantná cesta za slobodou. Podarilo sa im prekonať všetky ostnaté drôty a zábrany a dostali sa na juhokórejskú školu v hlavnom meste Číny.
Niektorí utečenci vyrazili zo Severnej Kórey pred necelým mesiacom, do skupiny patrila aj matka so synom, ktorí v Číne nelegálne žili už sedem rokov.
Ako Nemci pred 15 rokmi
Severná Kórea je najtvrdšou diktatúrou na svete a pred represiami, hladom a chudobou uteká veľa ľudí. Stále viac ich mieri do Južnej Kórey cez zahraničné ambasády a inštitúcie v Pekingu - podobne ako to robili východní Nemci v roku 1989 v Prahe a Budapešti na západonemeckých veľvyslanectvách. Začalo sa to už v roku 2002.
Podobnosť s rozdelenými Nemcami sa končí pri dramatických prienikoch na veľvyslanectvá. Vodca Kim Čong-il a armáda ďalej kontrolujú dianie v Severnej Kórei. Zaostávanie krajiny - hospodárske, politické či civilizačné je priepastné a výrazne prekonáva podmienky v akých pred 15 rokmi žili v Európe obyvatelia sovietskych satelitov. Nesmeruje ale k pádu režimu.
Južná Kórea včera svojho severného suseda obvinila, že na domácom trhu predáva potraviny, ktoré dostáva ako medzinárodnú humanitárnu pomoc. Svetový program OSN pre výživu to včera odmietol, utečenci však už opakovane potvrdili, že na miestnych trhoviskách sa bežne predáva ryža alebo kukurica, ktorá prišla do krajiny ako bezplatná humanitárna pomoc.
Cesta na slobodu
Ak sa obyvatelia Severnej Kórey rozhodnú opustiť svoju krajinu, vyberú sa cez Čínu. Hranica je tam strážená slabo. Na severozápade Číny podľa rozličných odhadov žije ilegálne 100- až 300-tisíc severokórejských utečencov. Hoci robia za biednu plácu a v krajine sú nelegálne, oproti situácii v ich vlasti je to oveľa lepšie. Stále výraznejšia je ich snaha dostať sa do Južnej Kórey cez tretiu krajinu. Akcie ako tá včerajšia v Pekingu sú ale veľmi riskantné.
Čína má so Severnou Kóreou dohodu o vracaní utečencov. Severokórejčanom, ktorým sa podarí preniknúť na zahraničné ambasády, však Číňania po prieťahoch umožňujú, aby sa cez tretiu krajinu dostali do Južnej Kórey. Severokórejčanov repatriovaných do vlasti čakajú kruté pracovné tábory a dlhoročné tresty, počas ktorých mnohí zomierajú.
V Pekingu momentálne čaká na udelenie azylu okolo 170 severokórejských žiadateľov - 100 až 120 na juhokórejskom konzuláte, na kanadskom veľvyslanectve sa tiesnia už mesiac 44 a asi 20 je ich na japonskom zastupiteľstve.
Podmienky KĽDR na zastavenie jadrového programu
SOUL - Severná Kórea včera predložila tri podmienky, ktoré musia byť splnené, aby sa Pchjongjang vrátil k šesťstranným rokovaniam o zastavení jadrového programu. Ich splnenie je nereálne. Spojené štáty nepristanú na to, aby ešte pred zastavením programu prispeli Severnej Kórei do zvláštneho fondu.
Podmienky:
* Spojené štáty americké musia skončiť svoju nepriateľskú politiku voči KĽDR
* Spojené štáty by mali prispieť do fondu, ktorý má Severná Kórea dostať za zmrazenie vývoja jadrových zbraní
* Washington musí prijať návrh Pchjongjangu, aby sa najprv riešil juhokórejský atómový problém, teda pokusy (čtk, reuters)