BRATISLAVA - Disciplinárne senáty dali dvom zo šiestich konkurzných sudcov z Bratislavy, ktorých chce potrestať ministerstvo spravodlivosti, nižšie tresty ako navrhol minister Daniel Lipšic. Eugena Palášthyho senát potrestal len znížením platu o polovicu na tri mesiace, a Tatianu Hanečkovú oslobodil.
Disciplinárne tresty šiestim konkurzným sudcom z Krajského súdu v Bratislave navrhol Lipšic v júni. Reagoval tak na kontrolu na súde, ktorá vraj preukázala ich spoluprácu s konkurznou mafiou, čo priviedla k bankrotu viac zdravých firiem a získala ich majetok. Sudcovia sa okrem iného údajne previnili tým, že na konkurzy prideľovali vopred vybraných správcov mimo poradia.
Lipšic už v Palášthyho prípade avizoval, že sa voči rozhodnutiu disciplinárneho senátu odvolá. Stále trvá na jeho preložení na nižší súd, čo je pre sudcu druhý najprísnejší disciplinárny trest.
Včera sa mali uskutočniť ďalšie dve pojednávania. V oboch prípadoch Lipšic žiada pre sudkyne najprísnejší trest - zbavenie funkcie sudcu. Beáta Trandžíková je práceneschopná a pojednávanie sa neuskutočnilo, Blažena Hirnerová síce prišla, ale pojednávanie na návrh ministerstva odročili na neurčito. Právnici rezortu chcú počkať, kým polícia poskytne senátu správu, v akom stave je trestné stíhanie vo veci zneužitia právomocí, ktoré súvisí s konkurzmi na súde v Bratislave.
Advokát sudkyne Peter Vačok proti tomu protestoval. Tvrdí, že trestné oznámenie, ktoré podal minister, bolo všeobecné a nesúvisí s týmto disciplinárnym konaním.
"Ak sa minister spravodlivosti podpíše pod trestné oznámenie, mal by mať toľko profesionálnej cti a odvahy, aby ho podal na konkrétne osoby," vyhlásil Vačok pred senátom.
Po pojednávaní Vačok ministrovi vyčítal, že sudcov spomínal v súvislosti s konkurznou mafiou. "Myslím si, že nielen novinárom, ale aj verejnosti je známa zásada prezumpcie neviny. Z úst ministra spravodlivosti je toto obzvlášť ťažké počuť."
(rp)
Disciplinárne konania voči konkurzným sudcom
Beáta Trandžíková - minister navrhol odvolanie z funkcie sudcu. Naplánované pojednávanie disciplinárneho senátu včera pre práceneschopnosť sudkyne odročili. Sudkyňa nemôže vykonávať funkciu sudcu,
Blažena Hirnerová - minister navrhol odvolanie z funkcie sudcu, sudkyňa ju do rozhodnutia disciplinárnych senátov nemôže vykonávať. Pojednávanie bolo včera odročené na neurčito,
Eugen Palášthy - minister navrhol jeho preloženie na súd nižšieho stupňa. Disciplinárny senát sudcu uznal vinným a znížil mu plat o 50 percent na obdobie troch mesiacov. Minister sa odvolá,
Tatiana Pastieriková - navrhnutým trestom je preloženie na súd nižšieho stupňa, pojednávanie bolo odročené,
Tatiana Hanečková - minister žiadal preloženie na súd nižšieho stupňa. Prvostupňový disciplinárny senát sudkyňu oslobodil. Ministerstvu rozhodnutie zatiaľ nedoručili,
Elena Kúšová - navrhovaný trest je rovnaký ako v troch predošlých prípadoch, pojednávanie bolo odročené.
Palášthy je vraj opäť zapletený do podivného konkurzu
Denník Pravda včera uverejnil informáciu, že disciplinárne potrestaný bratislavský sudca Eugen Palášthy opäť prijíma sporné rozhodnutia pri konkurzoch.
Ustanovil predbežného správcu konkurznej podstaty a rozbehol tým vraj konkurzné konanie voči firme, ktorá normálne funguje a riadne si plní všetky záväzky. Zákon takýto postup pripúšťa, iba ak situácia nasvedčuje, že dlžník je v úpadku.
Podobne sa v minulosti podľa ministerstva záujmové skupiny dostali k miliardovým majetkom. Lipšic ich správanie svojho času označil za tretiu vlnu privatizácie. (r)
Sudca Palášthy: Nepatrím ku konkurznej mafii
O konkurznej mafii sme sa rozprávali s bratislavským konkurzným sudcom EUGENOM PALÁŠTHYM. Patrí do skupiny šiestich sudcov, voči ktorým navrhol minister spravodlivosti Daniel Lipšic disciplinárne konanie, a spomínal pri tom konkurznú mafiu. Tvorí ju podľa neho časť sudcov, advokátov a správcov konkurzných podstát.
Krátko po disciplinárnom konaní sa objavila informácia, že opäť figurujete v podozrivom konkurze. Čo k tomu môžete povedať?
"Bol som kárne postihnutý za prieťahy v konaní. Kárny senát to zhodnotil, ale o inom vážnom previnení neviem. Ani žiadne podivné konkurzy, ani nič také. Čo som v tomto prípade urobil, je bežný štandardný postup. To robím vždy. To je tá konkurzná mafia. Keď ste už raz zaradený v konkurznej mafii a urobíte hocijaký krok, už je to hneď podozrivé."
Keď minister spravodlivosti začal v médiách hovoriť o prípade konkurzných sudcov na Krajskom súde v Bratislave, používal slovné spojenie konkurzná mafia.
"Konkurzná mafia... Disciplinárny senát už jednu sudkyňu oslobodil. Mňa potrestal viac-menej za prieťahy v konaní, ktoré sú objektívneho rázu, možno troška aj subjektívneho, mám vyše 500 vecí. Takže neviem, či toto je konkurzná mafia. Prieťahy má skoro každý sudca, u mňa ich našli. Niečo som možno zanedbal, ale to sa pri tých tisícoch vecí stane."
Okrem prieťahov v konaní vás v jednom prípade vinili, že ste ustanovili správcu konkurznej podstaty mimo poradia.
"To je nepresná štylizácia. Mne sa v jednom maličkom konkurze správca vzdal. Nemal záujem robiť to a ja som tam na preklenutie určitého obdobia dočasne vymenoval osobitného správcu. Tá vec už je viac-menej skončená."
Vy ste mali mať včera aj iné disciplinárne konanie. Súvisí to s kauzou konkurzná mafia?
"Nie, to je úplne iná vec." (rp)