Myší chvost rastie najlepšie na pôdach chudobných na živiny.
FOTO - AUTOR
Myší chvost je skromná liečivá rastlina s bielym kvetom. V prírode sa bežne vyskytuje na suchých miestach. Príbuzné ušľachtilé druhy so žltým, ružovým a červeným kvetom sú vhodné ako trvalky do záhrad. Darí sa im na priamom slnku, kde vytvárajú veľké, pevné kvety. Dobre znášajú i kratšie obdobie sucha, na pôdu nie sú náročné. Najlepšie im však vyhovujú pôdy chudobné na živiny, nevyžadujú si ani prihnojenie.
Pri výsadbe drevín treba upraviť ich korene. V ovocnej škôlke sa totiž pri vyorávaní časť koreňov prereže, niektoré sa poškodia. Veľmi dlhé korene pred výsadbou skrátime, poškodené časti odstránime až po zdravé drevo. Snažíme sa pritom zachovať čo najviac jemných bočných korienkov. Tvarovanie korunky ovocných drevín necháme až na jar. Pri výsadbe odstránime iba poškodené konáriky.
Muškáty potrebujú na prezimovanie svetlo a chladno, ale nie mráz. Takéto podmienky nájdeme na okne nevykurovanej miestnosti. Plochu parapetu zväčšíme pomocou drevených poličiek. Výhodnejšie je však prezimovanie mladých rastlín zo zakorenených odrezkov, ktorým stačí črepník s priemerom osem centimetrov, a preto potrebujú menej miesta. Mladé muškáty pochádzajú z odrezkov odobratých koncom leta. (pav)