V ekozáhradke by nemali chýbať menej pestované ovocné dreviny, ktoré plnia produkčnú a súčasne aj okrasnú funkciu. Ich výhodou je vysoký obsah cenných výživných látok a menšia náročnosť na pôdno-klimatické podmienky. Väčšina z nich je tiež odolná proti škodlivým činiteľom a nepotrebuje chemickú ochranu proti chorobám ani škodcom. Patria medzi ne najmä tieto druhy vhodné na jesennú výsadbu:
Ruža jabĺčková (Rosa villosa L.) odrody Karpatia, ktorej plody - šípky sú mimoriadne bohaté na vitamín C a ďalšie vzácne výživné látky. Zdravé kry sadíme v spone 3 až 4 metre x 3 metre.
Aróniu čiernoplodú (Aronia melanocarpa Wild.) možno pestovať aj vo forme kra v spone
2 až 3 metre x 4 až 5 metrov. Je samoopelivá. Modročierne plody obsahujú veľa vitamínov, protiplesňových a protibakteriálnych látok. Registrovaná je odroda Nero.
Baza čierna (Sambucus nigra L.) sa môže pestovať aj v tvare kra v spone 4 až 5 metrov x 3 až 4 metre. Je to vzácny druh, ktorého kvety i plody majú liečivé účinky. Registrované sú odrody Donau, Hashberg a Sambo.
Vhodným krom do záhrad je aj drieň obyčajný (Cornus mas L.), ktorý má vysoký obsah vitamínu C, prekrásne kvety a veľké rubínovočervené plody. Registrované sú odrody Alex, Devín a Titus, ktoré sadíme obvykle v spone 5 metrov x 5 metrov.
Výživovo vysokohodnotný je aj rakytník rešetliakovitý (Hippophae rhamnoides L.). Je však dvojdomý, a preto registrovaná odroda Hergo potrebuje opeľovača - odrodu Pollmix.
Vzácny ker, štvrťkmeň alebo polokmeň vytvára aj jarabina moravská sladkoplodá, nazývaná aj citrónovník severu. Má krásne oranžové plody - malvičky vhodné na výrobu kompótov a sirupov. V zime sú vzácnym krmivom pre užitočné vtáctvo.
Jesenné obdobie je vhodné aj na výsadbu listnatých opadavých drevín do živého plota alebo do stien (ihličnany vysádzame na jar). Usmerňujú prúdenie vzduchu, zachytávajú prachové častice, exhaláty, hluk a zápach. Obohacujú vzduch o kyslík. Užitočnému vtáctvu poskytujú v zime úkryt a možnosť potravy. Pre nízke živé ploty (do výšky 1 metra) sú vhodné predovšetkým vtáčí zob, dráč, zlatý dážď, tavoľník (Spirea), zemolez, ruža a iné. Pre stredne vysoké živé ploty (1 až 3 metre) sú vhodné najmä javor, arónia, trnka, hrab, hloh, drieň, tavoľník, mahalebka, orgován, kalina, ozdobné čerešne, višne a ďalšie. Na vysoké živé ploty (nad 3 metre) sú vhodné hlavne magnólia japonská, kalina, buk, dub, hrab, čerešňa vtáčia, sakura, višňa mahalebka, agát biely, lipa veľkolistá, breza zakrpatená a iné.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.