V stredu oslávila 70. narodeniny japonská cisárovná Mičiko. Narodila sa v Tokiu v bohatej podnikateľskej rodine a vyštudovala anglickú literatúru a cudzie jazyky. So svojím manželom, cisárom Akihitom, sa zoznámila ako študentka v roku 1957 na tenisových kurtoch. Svadbu mali o dva roky neskôr, členovia starých šľachtických rodov však neskrývali nevôľu nad jej neurodzeným pôvodom. Po sobáši sa musela podriadiť rituálom z 15. storočia, nesmela sa smiať na verejnosti, nesmela sama vychádať von, nikdy nesmela byť sama. Dvorná etiketa jej predpísala, ktoré knihy má čítať, aké má nosiť kimono, ako sa má líčiť. Stále ju obskakovalo 80 slúžok, ale okrem manžela sa jej nikto nesmel ani len prstom dotknúť. Revolúciu v dvorných zvyklostiach spôsobil jej úmysel vychovávať svoje deti sama (následníka trónu Naruhita, princa Fumihita a princeznú Sajako). Nevídané tiež bolo, že na verejných zhromaždeniach sa často otočila k obyčajným ľuďom a prehodila s nimi pár slov. Pokusy o modernizáciu dvora jej vyniesli značnú nevraživosť ultrakonzervatívnych kruhov a jej svokry Nagako. Svoj údel niesla veľmi ťažko a v roku 1963 sa psychicky zrútila. V roku 1989 nastúpila na cisársky trón. Pri oslave 59. narodenín v roku 1993 ju japonské médiá označili za "diktátorku" v správaní sa k služobníctvu a Mičiko stratila na niekoľko hodín vedomie, potom prestala na niekoľko mesiacov rozprávať. Stratenú radosť zo života našla neskôr vo svojej rodine a láske k umeniu. Zaujíma sa o literatúru, do angličtiny prekladá poéziu pre deti. Hrá na klavíri a pri rodinných koncertoch sprevádza na harfe svojho muža, ktorý hrá na čelo. Takmer každé ráno sa spolu prechádzajú v palácových záhradách a cez víkendy hrajú tenis. Ich dvaja synovia sa tiež oženili so ženami neurodzeného pôvodu. Manželka mladšieho z nich, Masako Owadaová, v mnohom pripomína cisárovnú zamlada.
Ocenený Bono
Spevák Bono (na snímke), frontman kapely U2, a John Lewis, demokratický kongresman za štát Georgia, získali tohtoročné ceny amerického Národného múzea občianskych práv. Ocenenia sa udeľujú v Memphise na mieste zavraždenia Martina Luthera Kinga. Spevák írskeho pôvodu, získal Medzinárodnú cenu slobody za presadzovanie širšej angažovanosti Západu v úsilí o zlepšenie lekárskej starostlivosti a odstraňovanie chudoby v Afrike. V príhovore pred 3500 študentmi pred slávnostným ceremoniálom vyhlásil, že energia, ktorú mladí ľudia vnášajú do boja za ľudské práva, je potrebná aj v boji proti AIDS.
John Lewis získal ocenenie za úsilie v oblasti ľudských práv zo 60. rokov. V roku 1960 ho uväznili počas protestnej akcie v Nashville v štáte Tennessee. Zúčastnil sa na pochodoch zameraných na odstránenie rasovej segregácie na juhu USA.
Jim Carrey sa stal Američanom
Kanadský herec Jim Carrey získal americké občianstvo. Zostáva však naďalej aj Kanaďanom a ponechá si dvojité občianstvo. "Kanada urobila zo mňa človeka, akým som - vždy budem hrdý, že som Kanaďan," povedal herec, ktorý sa narodil v Ontáriu, ale od roku 1979 žije v Los Angeles. Médiá špekulujú, že 42-ročný Carrey, známy napríklad z filmov Božský Bruce, Muž na Mesiaci, Truman Show či Ace Ventura: Zvierací detektív, urýchlil snahu získať americké občianstvo, aby mohol voliť v novembrových prezidentských voľbách.
Spevák Marc Almond mal vážnu nehodu
Marc Almond, spevák kedysi slávnej popovej formácie Soft Cell, mal minulú nedeľu v Londýne vážnu dopravnú nehodu, po ktorej leží v kritickom stave v jednej z londýnskych nemocníc. Štyridsaťsedemročný Almond sedel ako spolujazdec na motocykli, ktorý sa zrazil s protiidúcim autom. Od úspechu nahrávky Tainted Love, ktorá sa v roku 1981 stala najpredávanejším singlom na Britských ostrovoch, uplynuli už viac ako dve desaťročia. Almond sa po rozpade Soft Cell v prvej polovici 80. rokov presadil aj ako sólový interpret. V auguste toho roku vystúpil na festivale Sziget v Budapešti.
Zomrel Kennedyho tlačový tajomník
Vo veku 79 rokov zomrel vo Francúzsku na následky infarktu Pierre Salinger, bývalý tlačový tajomník amerického prezidenta Johna F. Kennedyho a prezidenta Johnsona. Salinger vyhlasoval, že Kennedy bol mimoriadny človek, ktorý sa obklopil poradcami veriacimi v seba a v spoločné poslanie. Nebol vraj dokonalý, ale nebral sa príliš vážne, učil sa z vlastných chýb a nemyslel si o sebe, že je politický alebo intelektuálsky velikán. V interview z roku 1993 spomínal, ako na poste tlačového tajomníka odpovedal na otázku novinára o Kennedyho sexuálnom živote. "Odpovedal som mu v štýle 60. rokov, nie v štýle 90. rokov: Pozrite, je prezidentom Spojených štátov. Musí pracovať 14 až 16 hodín denne. Musí riadiť domácu a zahraničnú politiku. Ak má po tom všetkom čas na milenky, čo sa tým zmení? Reportér sa zasmial a odišiel. Je isté, že v 90. rokoch by som sa z toho tak ľahko nedostal."
Po dlhom pôsobení ako píšuci novinár prešiel Salinger do spravodajstva televízie ABC. V nasledujúcich rokoch pracoval najprv ako šéf redakcie v Paríži, neskôr ako hlavný zahraničnopolitický korešpondent a šéfredaktor v Londýne. Z ABC News odišiel v roku 1997, keď sa stal podporovateľom teórie, že lietadlo spoločnosti TWA smerujúce do Paríža, ktoré sa v roku 1996 krátko po štarte z New Yorku zrútilo do Atlantiku, bolo omylom zostrelené raketou námorníctva.