
Fajčiarov v Európskej únii budú už čoskoro odrádzať od fajčenia nielen veľké varovné nápisy na škatuľkách cigariet, ale aj hrôzostrašné obrázky rakovinou napadnutých pľúc, mŕtvoly v márnici či zvráskavenej kože.
Európska komisia v piatok predstavila dnes databázu 42 odstrašujúcich farebných obrázkov, ktoré budú môcť členské štáty EÚ dobrovoľne umiestňovať na škatuľky cigariet popri povinných varovných nápisoch.
Dúfam, že do konca roka bude databáza obrázkov k dispozícii členským štátom. Veľmi ich vyzývam, aby odstrašujúce obrázky čo najskôr využili, pretože účinky sú dokázané, povedal na tlačovej konferencii v Bruseli komisár pre zdravie a ochranu spotrebiteľa David Byrne.
Medzi obrázkovými varovaniami dominujú fotografie rakovinou napadnutých pľúc a hrtanu sprevádzané nápisom Fajčenie spôsobuje rakovinu, fajčením poškodených zubov a ústnej dutiny či mladého mŕtveho muža v márnici s upozornením Fajčiari zomierajú mladší. Pôsobivé sú tiež obrázky dieťaťa v oblaku cigaretového dymu či chlapca s rúškom na tvári a nápisom Chráňte svoje deti, nenúťte ich dýchať váš dym. Databáza obsahuje aj vtipnejšie varovania, napríklad obrázok ovisnutej cigarety či nešťastného mladého páru v posteli s nápisom Fajčenie spôsobuje impotenciu.
Komisia dúfa, že čo najviac členských krajín využije okrem povinných nápisov na škatuľkách cigariet aj odstrašujúce obrázky. Pozitívne rozhodnutie v tomto smere prijali už Írsko a Belgicko. Mnohé z týchto obrázkov sú naozaj hrozné, ale je potrebné ľudí šokovať. Skutočnou tvárou fajčenia sú totiž choroby, smrť a hrôza, nie krása a pôvab, ktorými zavádza tabakový priemysel, dodal komisár.
Byrne okrem toho v rámci boja proti fajčeniu vyzval členské štáty EÚ, aby nasledovali príklad Írska, Nórska a čoskoro aj Švédska, ktoré už zakázali fajčenie vo všetkých verejných priestoroch, vrátane barov a krčiem. Podľa Byrna po tomto opatrení desaťtisíce Írov prestali fajčiť alebo obmedzili fajčenie.
Podľa štatistík zomrie ročne v EÚ na problémy spojené s fajčením 650.000 ľudí a náklady na liečenie súvisiacich chorôb dosahujú sto miliárd eur.
Zo sprievodných údajov, ktoré dnes EK zverejnila, vyplýva, že počet fajčiarov na Slovensku patrí k najvyšším v únii. V rokoch 2002-03 fajčilo 48 percent slovenských mužov a 32 percent žien, čo bolo najviac po Španielsku.
Autor: FOTO - REUTERS