V bohatších regiónoch sa poľnohospodárska pôda mení na stavebné pozemky. Kúpiť lacnú pôdu a predať ju potom, ako sa zmení na stavebnú, je dobrý biznis. Predseda Združenia znalcov a odhadcov Michal Ružek tvrdí, že stačí sledovať zámery obcí a to, ktorým smerom sa chcú rozvíjať.
"Kde sa čo bude robiť, sú verejne známe informácie," vraví. Každá obec má územný plán. Keď si niekto vyberie oblasť, kde by chcel stavať, mal by sa informovať u ľudí, čo zodpovedajú za rozvoj obce.
Všeobecne platí, že zaujímavé budú pozemky medzi dvoma obcami, ktoré sa chcú spojiť, poprípade územia medzi veľkou obcou a jej satelitom. "Medzi tou veľkou obcou a satelitom je väčšia pravdepodobnosť rozvoja smerom k satelitu ako smerom od neho," vraví Ružek. Zároveň však tvrdí, že väčšinu, až 90 percent takýchto pozemkov, už kontrolujú špecializované firmy.
Na cenu stavebných pozemkov podľa Ružeka značne vplýva miera nezamestnanosti v regióne. "Všeobecne platí, že nikto nechce bývať v smrade a hluku, ale napriek tomu sa každý chce dostať po asfaltovej ceste k domu, nechce mať ďaleko škôlku, školu, obchod, ale nechce, aby počul, keď v obchode vykladajú tovar," opisuje faktory ovplyvňujúce cenu Ružek. Keď sa však klientovi nejaký pozemok zapáči, nenechá sa od jeho kúpy odradiť, ani keď nie je dobrý.
Pri Bratislave teraz vzniká množstvo nových stavebných pozemkov. Ružek očakáva, že sa trh postupne zaplní a vznikne priestor na znižovanie cien pozemkov.