Šťastný víťaz pózuje s knihou. FOTO - REUTERS
Halls ho vyhlásili za tohtoročného držiteľa Bookerovej ceny.
Mnohí odborníci i stávkové kancelárie síce favorizovali jeho krajana Davida Mitchella, odborná porota sa však rozhodla inak. "Bolo to neuveriteľne ťažké rozhodnutie," cituje slová jej predsedu, bývalého ministra kultúry Chrisa Smitha agentúra Reuters. "Ide však o dielo, ktoré je napínavé, brilantne napísané a zarývajúce sa hlboko pod kožu dobovej spoločnosti."
Hlavným hrdinom Hollinghurstovho románu The Line of Beauty (Línia krásy) je mladý vzdelaný homosexuál žijúci v Británii 80. rokov minulého storočia. Podľa informácií vydavateľa ide o spoločenský dokument s napínavým príbehom, v ktorom majú miesto drogy, AIDS i korupčné škandály politikov. Hlavný hrdina má vášnivý pomer s černochom, milionárom závislým od kokaínu, tancuje s Margaret Thatcherovou, vtedajšou ministerskou predsedníčkou krajiny.
Porotcovia tvrdia, že hoci po prvýkrát v histórii Bookerovej ceny, udeľovanej od roku 1969 za najlepšie literárne dielo napísané v anglickom jazyku, zvíťazil román ukazujúci život homosexuálne orientovaného človeka, tento aspekt nehral hlavnú úlohu pri ich rozhodovaní. "Hľadanie lásky, sexu a krásy je však málokedy opísané tak majstrovsky," uviedol Smith.
Päťdesiatročný autor na margo témy svojej knihy vyhlásil, že sa potreboval vyrovnať s rozhorčením, ktoré pociťoval počas života v Británii, určovanom konzervatívnym thatcherizmom. "Viem, že ide o rozhodnutie, za ktoré budem vďačný počas celého života," povedal. Verdikt poroty podľa neho dokazuje aj to "ako veľmi sa mení doba a ako sa mení k lepšiemu."
Hollinnghurst okrem tradičnej finančnej prémie pre víťaza vo výške 50 tisíc libier získal pre svoju knihu automaticky obrovskú reklamu a záujem prekladateľov na celom svete. (her)