Zahrievacie kolo majú eurokomisia a europarlament za sebou. Dnes sa bude bojovať naostro. A pozorovatelia už majú zaručený tip na víťaza: bude to Európsky parlament.
Všetky doterajšie vyjadrenia budúceho šéfa eurokomisie Josého Manuela Barrosa sú zabudnuté. Rozhodujúce bude, čo povie o svojom budúcom tíme na dnešnom stretnutí s predsedom europarlamentu a šéfmi jednotlivých frakcií. Od toho bude závisieť, koľko hlasov budúca Európska komisia dostane. Možnosť, že by ju europarlament zamietol, je minimálna.
Barroso vie, že niečo musí zmeniť. Komisia s kontroverzným Talianom Roccom Buttiglionem, ktorý hovoril o homosexualite ako hriechu, na čele rezortu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci, má priveľa odporcov. Medzi socialistami, medzi zelenými, aj medzi liberálmi. Tí nie sú ochotní zdvihnúť za novú komisiu hlas, ak nedôjde v jej zložení k zmenám.
Na Barrosa tlačia aj členské krajiny. Švédsky premiér Göran Persson celkom otvorene kontroverzného Taliana odmietol. "Doteraz ani jeden člen Európskej rady nespochybnil voľbu vlády inej krajiny," povedal pre ČTK Guillaume Durand zo Strediska európskej politiky.
Buttiglione navyše stráca s každým svojím ďalším vyjadrením podporu aj doma v Taliansku. Nedávno si ho zavolal na rozhovor jeho ochranca, premiér Silvio Berlusconi.
Podľa pozorovateľov sa po dnešku očakávajú tri scenáre. Prvý predpokladá, že uterák do ringu hodí sám Buttiglione a súboj medzi komisiou a parlamentom sa skončí remízou. To však predpovedá málokto.
Druhá možnosť by znamenala, že Talianovi ostane rezort, ale Barroso mu z neho vyjme občianske slobody. Podobne sa už zachoval Barrosov slávny predchodca Jacques Santer, keď v roku 1995 odobral írskemu komisárovi Pádraigovi Flynnovi časť právomocí.
Až doteraz to bola najčastejšie spomínaná možnosť, ale včera socialisti, druhá najsilnejšia frakcia v Európskom parlamente, pritvrdili. "Nebudeme akceptovať kozmetické riešenie," povedal pre Reuters šéf frakcie Martin Schultz. Ak má Butttiglione ostať, tak na inom rezorte.
To je zatiaľ najpravdepodobnejší scenár - Barroso prijme kritiku parlamentu a vymení rezorty. Nie však osoby komisárov. Talian by si mohol s britským komisárom vymeniť napríklad dopravu, tam by sa jeho názory na homosexualitu a postavanie žien zrejme stratili.
V takom prípade by prvú bitku o moc vyhral europarlament. Pre Barrosa by to však bolo menšie fiasko, než keby jeho nový tím dostal hneď na začiatku minimálnu podporu europoslancov a spochybnil tak svoj mandát.
Podpora europarlamentu Barrosovej komisii:
Podporia:
ľudovci 268 poslancov
Nepodporia
centristicko-liberálny klub 88 poslancov
zelení 42 poslancov
komunisti 41 poslancov
Nerozhodnutí:
socialisti 198 poslancov
Európsky parlament má spolu 732, na schválenie potrebuje komisia nadpolovičnú väčšinu.