ou sústavou zoznámil čitateľov vedecký časopis New Scientist.
Vystrelením mohutného lúča magnetizovanej plazmy na vesmírnu loď opatrenú akousi magnetickou plachtou by sa dal vďaka vzniknutej tlakovej sile dosiahnuť rýchlostný rekord, tvrdí Robert Winglee z Washingtonskej univerzity v Seattli, jeden z vedcov, ktorí pre NASA na koncepcii využívania magnetickej odpudivej sily pracujú.
Podľa predstáv vedcov by loď štartovala zo základne umiestnenej na obežnej dráhe okolo Zeme. Na tejto stanici by bola umiestnená niekoľko desiatok metrov široká trubica, z ktorej by pramenil prudký prúd plazmy tvorenej nabitými časticami - iontmi, ktoré by so sebou plavidlo doslova strhli. Len čo by sa stroj priblížil k svojmu cieľu, vystrelili by proti nemu brzdiaci lúč z kozmickej stanice umiestnenej na obežnej dráhe Marsu.
Bežným vesmírnym lodiam, poháňaným spaľovaním paliva, by cesta k červenej planéte a späť trvala dva roky, hovorí Winglee. Plavidlá s magnetickým pohonom by vraj dosahovali rýchlosť desiatok tisíc kilometrov za hodinu.
"Dostať sa tam rýchlejšie je veľká výhoda," hovorí riaditeľ inštitútu NASA pre vyspelé technológie Robert Cassanova.
Posádke by potom stačili menšie zásoby jedla i paliva a zostalo by viac zdrojov fyzickej kondície, lebo dlhý stav beztiaže spôsobuje rednutie kostí a ochabovanie svalov, a počas putovania tmavými diaľavami by posádka bola vystavená kozmickému žiareniu.
"Ak dostaneme k dispozícii solídne finančné prostriedky, mali by sme zvládnuť aspoň skúšobný let za päť rokov," verí Winglee. Testovací let by stál zhruba milión dolárov, ale samotná cesta na Mars by stála miliardy, lebo predpokladá vybudovanie základne nad Marsom.
Len čo však bude infraštruktúra dobudovaná, ľudské posádky by mohli začať lietať na strojoch novej generácie, ktoré nebudú potrebovať meniť pohonné jednotky. (čtk/New Scientist)