Amazonia Vertical je druhým filmom, pri ktorom sa stretli horolezec Peter Ondrejovič a režisér Pavol Barabáš. Už spolu nakrútili film Omo - cesta do praveku. FOTO - PAVOL BARABÁŠ
Nový film Pavla Barabáša je z Venezuely. Na dobrodružnú expedíciu ho zlákal horolezec, bývalý reprezentant Slovenska Peter Ondrejovič.
Cieľom ich cesty bola stolová hora Auyan Tepui. Je ťažko dostupná, dodnes takmer nepoznamenaná horolezeckými výstupmi. Amazonskí Indiáni tvrdia, že nad ňou vládnu nahnevaní démoni.
Peter Ondrejovič už vo Venezuele bol, poznal aj cestu na Auyan Tepui. Zobral so sebou svojho dávneho lezeckého partnera Jara Vondríčka, mladú lezkyňu a študentku architektúry Danku Somorovskú. A Pavla Barabáša, s ktorým už nakrútil dokument z cesty po africkej rieke Omo.
"Nepáči sa mi, že v knihách i médiách sa spomínajú stále tie isté miesta. Hoci sú krásne, ja poznám aj iné časti sveta. Sú rovnako krásne, len menej prístupné. Chcem, aby aj o nich ľudia vedeli. Palo sa mi zdal na túto misiu ako stvorený," hovorí Ondrejovič. Štvorica šla bez akéhokoľvek sprievodcu, orientovala sa podľa prúdu rieky. Barabášove zábery odhaľujú, že počas výstupu, zľaňovania i brodenia sa cez prales mali všetci obuté sandále: "Vždy hovorím, že dobrá obuv, to sú sandále. Ostatní mali síce v batohu schované botasky, ale nepotrebovali ich. Keďže som to tu už tak trochu poznal, šiel som napred a paličkami som sondoval terén, aby nás neprekvapili nebezpečné plazy."
Pavol Barabáš si so sebou zobral digitálnu kameru Sony 940 a štyri veľkokapacitné batérie. Vo Venezuele nakrútil asi osem hodín materiálu. V niektorých častiach cesty šiel v bezprostrednej blízkosti svojich kamarátov, miestami si vyberal vhodné pozície na okolí, aby mohol nakrúcať celky a priznať tak podmienky, v akých sa pohybovali. Popri tom zaznamenal aj niekoľko detailov neznámej prírody - kvety, chrobáky, plazy, vtáky.
"O Venezuele som, samozrejme, veľa počul i čítal. Ale keď som na ceste, nenechávam sa tým, čo povedal niekto iný, ovplyvniť. Krása takej expedície je najmä v objavovaní. Až po určitom čase zistíte, čo bolo pri nej najdôležitejšie. Lebo dojmov je veľa, a chvíľu trvá, kým ich spracujete," hovorí Barabáš. Svoju kamerku mal so sebou aj Peter Ondrejovič. Ňou nakrútil najdramatickejší moment dokumentu - svoj dvadsaťpäťmetrový pád pri zlaňovaní štyristo metrov vysokej steny. Skončil sa šťastne, Ondrejovič si iba udrel zadok a poranil predlaktie. To si musel dať zašiť obyčajnou ihlou a niťou.
Výprava, ktorá si svoj cieľ určila 350 km od najbližšej civilizácie, nemala vo svojej lekárničke žiadne špeciálne vybavenie. "Bol som za to, aby sme si so sebou zobrali čo najmenej umelých pomôcok pochádzajúcich z 20. alebo 21. storočia. Aby bol náš prežitok a stretnutie s prírodou čo najintenzívnejší. Na to, aby sme uspeli, bola dôležitá len jedna vec - nepodľahnúť predsudkom v nás. Lebo tie sú tými najväčšími zbraňami, ktoré proti nám bojujú," hodnotí Ondrejovič.
Peter Ondrejovič je rozprávačom filmu Amazonia Verticale, jeho komentár nahovoril Marián Geišberg. Film na minulotýždňovom festivale horských filmov v Poprade získal cenu za najlepší expedičný film a cenu divákov. Najbližšie by sa mal premietať na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava na prelome novembra a decembra.
KRISTÍNA KÚDELOVÁ