Jedna z generácie dám na lausannskej slávnosti: 22-ročná ruská skokanka o žrdi Jelena Isinbajevová. FOTO - TASR
LAUSANNE, BRATISLAVA - Zhromaždením hviezd európskeho športu bolo včerajšie odovzdávanie trofejí SportStar Awards v lausannskom Olympijskom múzeu. Za účasti svetového aj európskeho olympijského šéfa Belgičana Jacqua Roggeho a Taliana Maria Pecanteho ocenili najlepších na kontinente v 28 odvetviach z programu aténskych hier XXVIII. olympiády a navyše dvoch Európanov z 12. paralympijských hier.
Tradícia tohto vyhlasovania sa datuje od roku sydneyskej olympiády 2000. Laureátov navrhujú príslušné svetové alebo európske športové federácie. Záznam tohtoročného ceremoniálu spolu s exkluzívnymi rozhovormi sa objaví v nedeľu večer na obrazovke Eurosportu.
Nominovaní športovci získali na olympiáde v Aténach dokopy štvrť stovky zlatých medailí. Nie vo všetkých športoch však navrhovatelia uprednostnili šampiónov. Napríklad za európskeho gymnastu roka určili Bulhara Jordana Jovčeva, ktorý v olympijskom finále na kruhoch dostal o 12 stotín menej ako Grék Tampakos. Verdikt rozhodcov vyvolal búrku nevôle a prípad má na stole Športový arbitrážny dvor. Trofej je pre Bulhara (okrem striebra získal bronz v prostných) satisfakciou.
Strelecká federácia zasa odškodnila srbskú pištoliarku Jasnu Sekaričovú, ktorej zlato v rozstrele vzala Ukrajinka Kostevyčová. Boxerská neocenila ani jedného z troch ruských olympijských šampiónov, ale 17-ročného Brita Amira Khana, ktorý sa senzačne dostal do finále kategórie do 60 kg (v ňom prehral s obhajcom a trojnásobným majstrom sveta Kubáncom Kindelanom) a útočil na titul najmladšieho boxerského olympijského šampióna histórie. Za tenis získal trofej Švajčiar Roger Federer napriek tomu, že v olympijskom turnaji skončil na rakete mladého Čecha Berdycha už v druhom kole.
Na pódiu sa stretlo zopár dám v rokoch okrem iných rumunská veslárka Elisabeta Lipaová (39), líderka osmy zvanej Zázračné matky, a nemecká kanoistka Birgit Fischerová (ako 42-ročná získala ôsmu zlatú, pričom deviata jej ušla o 23 stotín).
Najpočetnejšie zastúpenie v zozname laureátov má Nemecko (8), na úroveň Veľkej Británie sa nečakane dostalo aj Holandsko (po 6). Slovenského slalomára Michala Martikána po známom kontroverznom rozhodcovskom verdikte vo finále C1 iste zamrzela nominácia Francúza Tonyho Estangueta na post jednotky v celej kanoistike (rýchlostná plus vodný slalom).
(mo)