George Bush už má dva hlasy isté: v texaskom Houstone v pondelok volil jeho otec a mama. FOTO - TASR/AP
Na Floride sa už v pondelok začali voľby. Riadny termín amerických prezidentských volieb je až 2. novembra, ale úrady na niektorých miestach povolili hlasovať vopred. A hneď sa objavili problémy: zlyhávajú hlasovacie zariadenia.
Pred štyrmi rokmi vyhral voľby republikán George Bush až po 36-dňovej súdnej bitke. Až Najvyšší súd rozhodol, že porazil demokrata Ala Gora. Volebný cirkus, keď na Floride nevedeli určiť víťaza, spôsobili hlasovacie zariadenia. Problémy narobili najmä dierkovacie štítky. Mnohí sa sťažovali, že ich hlas nezapočítali, lebo kompletne lístok neprederavili.
Po voľbách všetci hovorili o nutnosti zmeny, nik si nechcel ani len pripustiť, že by sa pochybnosti mohli opakovať aj v roku 2004. Dnes je však ešte väčšia nervozita ako vtedy. Hlasovacie zariadenia síce vymenili a namiesto dierkovacích štítkov sú väčšinou počítače. Amerika sa však ani po minulých voľbách nezjednotila, a tak sa používa súčasne viac systémov a strojov. A hlavne: počítačoví experti upozorňujú, že sú ešte zraniteľnejšie ako tie staré, mechanické. Hovorí sa o hackeroch, chybách v softvére aj o úplne obyčajných zmätkoch.
Prvé problémy sa objavili už v pondelok. Volebné miestnosti sa otvorili v 20 štátoch, v troch už dokonca pred dvoma týždňami. Pozornosť sa však sústreďuje na Floridu. Práve tu sa pred štyrmi rokmi rozhodovalo o prezidentovi a zdá sa, že sa to tak bude aj teraz.
Predčasné otvorenie volebných miestností zdôvodnili snahou uľahčiť život voličom a predísť ťahaniciam. Úrady chceli dať volebným komisiám dosť času, aby odstránila technické poruchy a voliči tak mohli v pokoji voliť.
V deň riadnych volieb sa môžu tvoriť veľké rady a s pribúdajúcimi hodinami môže rásť nervozita. Presne to sa však dialo aj v pondelok. Úrady už týždne hlásia, že tohto roku sa zaregistrovalo rekordne veľa voličov. Najväčší nárast zaznamenali práve na Floride. Ľudia sa nevedia dočkať, aby povedali, čo si myslia o Bushovi. Aj preto sa už v pondelok čakalo pred volebnými miestnosťami hodiny.
A potom sa objavili prvé sťažnosti. V niektorých volebných miestnostiach vraj zlyhával hlasovací počítač, ktorý funguje podobne ako bankomat. Tlačidlá na obrazovke nereagovali. V iných sa vraj objavili nekompletné hlasovacie lístky.
Voľby sa poriadne ešte ani nezačali a už sa hovorí o súdnych sporoch. Demokrati, republikáni aj obyčajní voliči sú pripravení v prípade tesného výsledku podávať žaloby. Za normálnych okolností by 2. novembra okolo polnoci mal svet vedieť, kto bude novým americkým prezidentom. Je však celkom možné, že si budeme musieť počkať. Rovnako ako pred štyrmi rokmi.
Aké majú šance
CBS / New York Times
Bush 47 %
Kerry 45 %
Podľa ABC
Bush 50 %
Kerry 47 %
Zogby/Reuters
Bush 45 %
Kerry 45 %