Na kombinovanej fotografii je vľavo najsilnejší muž v Barme, generál Than Schwei. Po sporoch s ním premiér Kchin Ňjun rezignoval. FOTO - REUTERS
Po prvých informáciách zo susedného Thajska, že Kchin Ňjun skončil v domácom väzení a bol obvinený z korupcie, oficiálne miesta zverejnili, že mu bolo umožnené rezignovať zo zdravotných dôvodov. Táto fráza sa v minulosti často využívala v súvislosti s núteným odchodom členov vlády. "Zmena nebola nikdy taká vzdialená, ako je teraz," komentoval zosadenie premiéra západný diplomat pôsobiaci v Bangkoku.
Nový premiér, generál Soe Win je známy konzervatívnymi názormi a k možnosti demokratizácie krajiny sa stavia veľmi odmietavo. Predpokladá sa, že zaujme tvrdší postoj k prodemokratickému hnutiu nositeľky Nobelovej ceny za mier Su Ťij. Zosadený premiér bol zároveň aj šéfom vojenskej rozviedky a patril medzi hŕstku politikov, ktorí podporovali dialóg s demokratickou opozíciou. V posledných mesiacoch sa však zhoršili jeho vzťahy so šéfom režimu, generálom Thanom Schweiom.
Podľa thajských zdrojov Ňjuna zadržali v pondelok, keď po návšteve severu Barmy pristál na letisku v metropole Rangún. Svedkovia uvádzali, že v uliciach Rangúnu sa objavilo viac príslušníkov bezpečnostných síl ako zvyčajne.
Vojenská vláda je v Barme pri moci od roku 1962. Opozičná Národná liga pre demokraciu, na čele ktorej stojí Su Ťij, síce zvíťazila vo voľbách v roku 1990, ale junta jej odmietla odovzdať moc.
Obchodné embargo na Barmu už niekoľko rokov uplatňujú USA aj Európska únia. (čtk, reuters, han)