Z Basry včera smerom na sever Iraku vyrazila kolóna nákladných aút s britskými ozbrojenými vozidlami. FOTO - REUTERS
Na americkú žiadosť "môžeme odpovedať nie, ale domnievam sa, že keby sme povedali nie, nechali by sme padnúť spojencov", dodal. Pripomenul, že "veliteľ našich jednotiek v teréne sa vyjadril veľmi jasne v prospech takého príspevku" Londýna. "Ako už to v pondelok naznačil (minister obrany) Geoff Hoon, naše vedenie zjavne smeruje ku kladnej odpovedi, ale všetko závisí od stanoviska vojakov v teréne," pokračoval Straw. Podľa neho by názor vojakov na premiestnenie jednotiek mal prísť ešte tento týždeň a "ak to bude z operačného hľadiska oprávnené, zrejme to nastane".
Premiér Blair včera zdôraznil, že ide o "žiadosť amerických ozbrojených síl adresovanú britským ozbrojeným silám, a nie politickú žiadosť amerického prezidenta adresovanú mne osobne".
Podľa britskej tlače by sa mal presun týkať predovšetkým asi 650 vojakov operujúcich teraz okolo juhoirackej Basry. Tých by mali doplniť tanky typu Challenger 2 a ďalšia zhruba stovka mužov. The Times predpokladajú, že tento kontingent by bol rozmiestnený južne od Bagdadu.
Londýnsky denník Financial Times na vládu apeloval, aby americkú žiadosť odmietala. Podľa denníka "nie je rozumné ďalej sa angažovať v neúspešnej americkej stratégii" v Iraku. Vplyvné noviny navyše pochybujú, či by tento krok dal americkým jednotkám výraznejšie manévrovacie možnosti, aby tak mohli zasiahnuť proti povstaniu, ktoré sa v krajine šíri.
Financial Times tiež pripomínajú, že americké sily sa chystajú na rozsiahlu ofenzívu proti asi dvadsiatke povstaleckých miest a obcí, čo nevylučuje straty na životoch civilistov. Preto "britské sily, ktoré majú odlišnú kultúru ako vojenskú, tak bojovú, by sa nemali na tomto type operácií podieľať". (čtk, reuters)