Táto fotografia Iračanky britského pôvodu Margaret Hasanovej je z minulého roka. FOTO - TASR/AP
BAGDAD, LONDÝN - Neznámi násilníci včera v Iraku uniesli Britku Margaret Hasanovú, ktorá má iracké občianstvo a riadi bagdadskú pobočku medzinárodnej charitatívnej organizácie Care International (CI). Útočníci včera zaútočili na veliteľstvo irackej národnej gardy v Mašahidáne. Tento mínometný útok severne od Bagdadu zabil štyroch ľudí a asi 80 zranil. Američania pokračovali v náletoch na Fallúdžu, kde sa zameriavali na údajné úkryty teroristov zo skupiny Músú Zarkávího.
Veľká Británia po únose a surovom zavraždení Kennetha Bigleyho odvčera zažíva ďalšiu traumatizujúcu udalosť. Hasanová je Britka, žije v Iraku asi 30 rokov a sobášom s Iračanom získala iracké občianstvo. Pre charitatívnu organizáciu pracuje od začiatku pôsobenia CI v Iraku viac než desať rokov.
"Považuje sa za Iračanku, táto krajina je jej domovom. Žije tam už mnoho rokov a nikdy neuvažovala o tom, že by sa vrátila do Británie," povedala hovorkyňa Care International, ktorá zdôraznila, že Hasanová sa považovala za Iračanku. Tieto vyhlásenia zrejme majú tiež únoscov presvedčiť, aby ju prepustili.
Britský premiér Tony Blair vyhlásil, že spraví všetko možné, aby sa podarilo Hasanovú dostať na slobodu. Blaira počas prvej rukojemníckej drámy brat Kennetha Bigleyho obvinil, že pre záchranu jeho súrodenca nespravil všetko, čo sa dalo. "Je to niekto, kto žije v Iraku 30 rokov, niekto, kto je veľmi uznávaný, niekto, kto robí, čo môže, v snahe pomôcť krajine," vyhlásil včera Blair.
O únose informovalo londýnske sídlo spoločnosti a potvrdil ho aj videozáznam únoscov, ktorý odvysielala arabská televízia al-Džazíra. Na videozázname sedí Hasanová na pohovke a zdá sa v poriadku. Záber ukázal jej osobné doklady, ale žena nič nerozpráva. Kto je únoscom a aké má požiadavky, nie je jasné.
Care International sa zameriava na lekársku pomoc a zásobovanie obyvateľstva vodou. Pôsobí vo viac než 70 krajinách a je jednou z mála, ktoré neodvolali svojich pracovníkov z Iraku potom, čo v septembri padli v Bagdade do rúk únoscov dve talianske účastníčky humanitárnej pomoci Iračanom. Ženy po troch týždňoch prepustili, podľa niektorých neoficiálnych zdrojov sa tak stalo výmenou za vysoké výkupné. (čtk, reuters)